Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Janusz KirszakRoman Bogdan ZielińskiLidia WejchertStanisław ZiemskiMichał Tadeusz WitwickiWładysław BryzekEwaryst Jacek RufJerzy KołodziejskiMichał ŁukowskiTadeusz KorszyńskiWłodzimierz GierałtowskiMaria Krystyna Dąbrowska-MazurZdzisław SkulskiMałgorzata Serwińska-MichalskaLidia Śniatycka-OlszewskaEdward MałekAleksander LendzionJózef Rudolf AndrzejewskiCezary BiałowolskiWitold MigdałRyszard JaroszekZbigniew Antoni WzorekHenryk Józef JaszczewskiSzymon WiesenthalWładysław GrabskiLeszek KubiakZbigniew KatołaKarol Józef KrzyżanowskiZdzisław KłodkowskiJerzy SiennickiCzesław Andrzej SobocińskiMałgorzata PaszynStanisław ZaleskiFranciszek Stanisław RaciborskiBohdan GruszczyńskiRyszard ŻabińskiAleksander FilepowiczRyszard Kazimierz ChrabąszczTeresa RachwałAnna KosiedowskaJózef BaścikKrzysztof GądekJuliusz WilskiMaciej KrawczyńskiAlojzy Tomiczek
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Agnieszka Mancewicz
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih
Członek Izby Urabanistów

arch. Agnieszka Mancewicz

* 20.09.1940, Borysław

† 30.06.2021, Kraków

Agnieszka Mancewicz (zd. Dawidowicz) - architekt, urbanista.
​Członek SARP O. Kraków (od 1969). Członek TUP.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1965).

Projektant w Biurze Planowania Przestrzennego w Krakowie.

Autorka m.in.:
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa - w zespole.

Skarbnik ZO SARP.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1973), Srebrna Odznaka SARP (1980), Złota Odznaka SARP (1985).

Pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (8.07.2021).


******************************************************************
Wspomnienie Agnieszki Mancewicz
Współpracowałam z Agnieszką jeszcze za czasów POIU z siedzibą w Katowicach, gdy byłam w składzie Sądu Dyscyplinarnego. Wspominam okres tej współpracy bardzo dobrze. Agnieszka była wspaniałą, wesołą i bardzo życzliwą Osobą. Ogromna wiedza jaką posiadała Agnieszka i Jej osiągnięcia zawodowe a także kultura osobista zawsze budziły mój podziw. Gdy miałyśmy okazję porozmawiać (najczęściej w pociągu na trasie Katowice-Kraków) to wówczas naszym tematem byli nasi Bliscy. Rodzina była bardzo ważna dla Agnieszki. Bardzo jest trudno pisać o Agnieszce w czasie przeszłym. Żałuję, że niedane nam było więcej czasu spędzić w obecności Agnieszki. Nie znajduję słów by opisać Agnieszkę, bo była Niesamowitą Osobą.
Lidia Bogucka

***

Wspomnienie Agnieszki Mancewicz
30 czerwca po ciężkiej chorobie zmarła w Krakowie Agnieszka Mancewicz, architekt i urbanista. Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotkać się z Agnieszką na swojej drodze życiowej, nie możemy pogodzić się z tą wiadomością, chociaż wiemy, że jest to nieubłagalnie wpisane w ludzkie losy.
To co fascynowało w Jej osobowości, oprócz niekwestionowanego dorobku zawodowego, fundamentalnej wiedzy, umiejętności i profesjonalnej uczciwości, to rzadko spotykany wrodzony optymizm, zamiłowanie do życia, otwartość na wiedzę, ciekawość świata i ludzi. Mimo piętrzących się w ostatnich latach w Jej życiu, problemów zdrowotnych, potrafiła być tą samą Agnieszką, zawsze gotową dzielić się uczuciem bezgranicznej przyjaźni. Za najmniejszy gest życzliwości potrafiła odwdzięczyć się w trójnasób i to w sposób wyjątkowo godny i dyskretny.
Poznaliśmy się z Agnieszkę, będąc członkami Południowej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą w Katowicach, także udzielając się w komisji legislacyjnej KRIU, utworzonej na bazie Południowej Izby. Szczególnie zbliżyło nas jej zainteresowanie Gruzją, gdzie wyruszyła ze swym mężem Wiesławem Mancewiczem, znakomitym architektem - urbanistą i fascynującym człowiekiem, w poszukiwaniu śladów obecności w trakcie II Wojny Światowej, Jej znakomitego przodka, znanego matematyka, filozofa i malarza Leona Chwistka i jej entuzjastyczne relacje z tej wyprawy. Agnieszka sama znakomicie rysowała, tak jak jej mama, naukowiec - matematyk Alina Dawidowicz, ale oczywiście inaczej, syntetycznymi kreskami.
Agnieszka była skarbnikiem SARP Oddziału Krakowskiego, czym walnie przyczyniła się do zorganizowania pierwszych edycji MBA (Międzynarodowego Biennale Architektury) w Krakowie, zainicjowanego przez Romualda Loeglera. Impreza ta, jako największe święto architektury w Polsce, nadal pozostaje prestiżową imprezą o światowym zasięgu. Agnieszka przyczyniła się także do rozpowszechniania wiedzy o Urbanistyce Operacyjnej, po rocznym stażu we Francji , w Paryżu, czym wniosła ważny wkład w rozwój urbanistyki.
Zabraknie nam Jej bezkompromisowości w wykonywaniu zawodu urbanisty, poszukiwaniu ładu przestrzennego, życzliwości i optymizmu.
Składam wyrazy współczucia i kondolencje z powodu odejścia Agnieszki Mancewicz na wieczną wartę Wiesławowi, Synom, Panu Antoniemu, rodzinie i bliskim.

Ruben Bardanaszwili
Architekt, urbanista
Krosno, 05.07.2021 r.

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 02.07.2021 | Aktualizacja: 20.09.2021, 01:42:40 | Wyświetleń od 02.07.2021 r.: 1036