Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Wojciech ObtułowiczTeresa Żywicka-ZimnickaTeresa SrokaMarcin GodzińskiJerzy StaniszkisBarbara Hanna KowarskaJanusz IngardenJerzy Ładysław GoryckiJanusz Józef SzarszewskiRobert TauszyńskiTadeusz Roman OstrowskiStanisław Jan OsetJan Zdzisław KasprzakZbigniew GądekZbigniew BodakZbigniew Janusz JuzalaJan NowokuńskiJan KotulaZbigniew Joachim RzepeckiKarol Józef KrzyżanowskiErwin Makary WieczorekMaria Lucyna MaciejewskaKonstanty Sylwin JakimowiczStefan Marian Władysław ŻeleńskiLeszek Andrzej ŚwiątkowskiZygmunt WnorowskiAleksander PlucińskiJan PohoskiRoman BielskiMirosława PawłowskaJan Adam WitkiewiczWaldemar Eugeniusz KazimierczakStanisław KasprzysiakPiotr Eugeniusz GawłowskiStanisław ŚwiątkiewiczStanisław Stefan FlasińskiAdolf PillerHanna Stanisława SzczepanowskaZdzisław PodoskiJanusz Marian GrychowskiMarek Ludwik WrońskiMirosław Jerzy ZwolskiTadeusz GałeckiWiesława Mikoś-RytelTomasz Andrzej Głowacki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Danuta Bakuła
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Danuta Bakuła

* 12.08.1955, Łódź

† 10.05.2009, Koszalin

Danuta Bakuła (zd. Bakuła, Danuta Bakuła-Siwek) - architekt.
Członek SARP O. Koszalin (od 1992). Członek Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Szczecińskiej (1981).

Członek Oddziałowej Komisji Rewizyjnej SARP.

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym Pękanino w Białogardzie.

 

*****************************************************************************
Wspomnienia

Uśmiech, optymizm, serdeczność. Te właśnie słowa kojarzą się z osobą Danusi. Miałem przyjemność pracować z Nią w koszalińskim ratuszu w latach 90-tych. Próbowaliśmy godzić wyzwania nowych czasów z codziennymi potrzebami mieszkańców Koszalina. W gąszczu, często niejasnych, nie zawsze rozsądnych przepisów budowlanych, Danka znajdowała taką ścieżkę, że osoby zainteresowane mogły realizować swoje zamierzenia i zwykle wychodziły z urzędu z uśmiechem. Traktowała ludzi serdecznie, jeśli w odniesieniu do pracy biurowej można użyć tego słowa. Jej optymizm był nieomal przysłowiowy, zawsze tworzyła wokół siebie przyjazną atmosferę.
Wiele projektowała współpracując z nami, kolegami architektami, a także z całym środowiskiem zawodowym związanym z projektowaniem w Koszalinie, Białogardzie i okolicznych miejscowościach. Ostatnio spotykałem Ją na posiedzeniach Komisji Urbanistycznej w Białogardzie. Tam także, jakżeby inaczej, pozytywnie patrzyła na rozważane problemy i starała się ułatwić realizację proponowanych rozwiązań. Myślę, że wszyscy, którzy Ją znali, pracowali z Nią, może dzięki Niej częściej uśmiechali się do siebie i do bliźnich, uśmiechną się jeszcze raz przez łzy wspominając Dankę.
Stanisław Dworakowski

Trudno uwierzyć i pogodzić się z tą gwałtowną zmianą. Jeszcze przed chwilą była wśród nas bliska, roześmiana, pełna zapału do nowych wyzwań i nagle ... zabrakło Danuśki.
Pamiętam ją od pierwszego dnia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Szczecińskiej.
Była najładniejszą dziewczyną na Wydziale. Wszędzie było jej pełno, na zajęciach, imprezach studenckich, w akademiku. Nie zmieniła się przez lata kontaktów zawodowych i towarzyskich.
Została świetnym architektem. Pracując w biurach projektowych i urzędach w Koszalinie i Białogardzie pozostawiała wspaniały ślad swojej osobowości w przestrzeni. Spotykaliśmy się w Tucznie, na wspólnych wyjazdach Koła SARP i wielu innych miejscach. Zawsze chętna do pomocy, zainteresowana sprawami innych. Nigdy nie dawała po sobie poznać, że jest poważnie chora.
Miała być zawsze wśród nas i tak na pewno będzie. Jeszcze się spotkamy.
Mikołaj Krajewski

Architekt, Koleżanka, Przyjaciel.
W roku 1981 ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Szczecińskiej. Od 1992 roku była czynnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Koszalinie. Szczególnie aktywnie uczestniczyła w pracach Oddziałowej Komisji Rewizyjnej. Jako uznany architekt pozostawiła swój trwały ślad w wielu miastach Pomorza Środkowego. Pracowała w biurach projektowych i urzędach Koszalina i Białogardu. Prowadziła również własną pracownię autorską. Była członkiem Gminnych Komisji Urbanistyczno-Architektonicznych, między innymi w Białogardzie i Drawsku Pomorskim, gdzie ceniono Jej wnikliwość a jednocześnie wyważone stanowisko. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazała kolejnemu pokoleniu, jako matka wychowując i kształcąc jedną z dwóch córek na architekta.
Zawsze serdeczna, uśmiechnięta, pełna optymizmu, chętna do pomocy, zainteresowana sprawami innych. Mało kto wiedział, że od wielu lat walczy z podstępną i wyniszczającą chorobą. Nigdy nie dała tego po sobie poznać. Przeciwnie, jakby na przekór, nie dając się jej zniszczyć, aktywnie pracowała, czynnie uczestniczyła w spotkaniach koleżeńskich. Była stałym uczestnikiem Zamkowych Biesiad Architektonicznych w Tucznie. Odeszła od nas tak nagle, w pełni sił twórczych. Jakże trudno pogodzić się ze śmiercią ludzi bliskich, lubianych, aktywnych. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Marek Perepeczo

 

 

Galeria:

fot.: Archiwum SARP O. Koszalin

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo 2003
Udostępnij na:
Biogram dodano: 05.12.2011 | Aktualizacja: 10.05.2023, 00:15:36 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3362