Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Janusz KirszakAlfred Bolesław ChrzanTadeusz Jan MrówczyńskiJerzy HorowskiEugeniusz KozincewTadeusz SpychałaZbigniew Stefan RoznerKazimierz KatarzyńskiAndrzej DrzewieckiKrzysztof WehrEmil HolzerBarbara Orzeszek-GajewskaWładysław RaubiszkoJózef SzanajcaWładysław HennigJanusz SzablowskiStefan RóżyckiJózef OlechRajmund MałyszkoJanusz Andrzej WłodarczykStefan OsieckiTomasz PelcWładysław Stanisław AraszkiewiczZbigniew Jan BiałkiewiczTadeusz NowakowskiJulian Lucjan DzierżanowskiFranciszek MączyńskiJacek WawrzyńskiStanisław GądzikiewiczJuliusz NagórskiWitold WoyniewiczJanusz Tadeusz KaczmarczykMichał SławińskiMałgorzata ChrabąszczHenryk DrzewieckiKrzysztof Konrad KasperskiWitold DolińskiMariusz KaliszewskiWojciech Mikołaj ZabłockiMaria Adamska-KozińskaAnna KosiedowskaRyszard Piotr SobolewskiRyszard Jaxa-MałachowskiKazimierz NiszakEwa Skimina-Podolak
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Janusz Łukasz Walenczak
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Janusz Łukasz Walenczak

* 26.09.1938

† 20.11.2001, Buffalo, New York, USA

Janusz Łukasz Walenczak - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Katowice.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Asystent w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1981 w USA - własne biuro Architectural Atellier w Buffalo.

Konkursy:
- na Laffayette Square w Buffallo - I nagroda.

 

***************************************************
WSPOMNIENIE

arch. Janusz Łukasz Walenczak

W listopadzie 2001 r., w Buffallo USA, po rocznej walce z ciężką chorobą zmarł nasz Kolega, mgr inż. arch. Janusz Łukasz Walenczak. Miał 63 lata.
Członek SARP do czasu opuszczenia Polski.
Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego wielki talent i inteligencja sprawiły, że swoją życiową karierę zawodową rozpoczynał na stanowisku asystenta w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Potem drogi jego kariery wiodły przez biuro architektoniczne Davida Sterna w Londynie, biura architektoniczne w NRD, w Wiedniu, a także gliwicki Inwestprojekt.
 W 1981 r., tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, wraz z żoną Ludmiłą opuścił Polskę i zamieszkał w USA, gdzie przyszedł na świat ich syn Dominik.
Karierę zawodową w USA rozpoczął szczęśliwie, wygrywając konkurs architektoniczny na Laffayette Square w Buffallo. Założył własne biuro: Architectural Atellier, zdał egzaminy stanowe i stał się samodzielnym licencjonowanym architektem.
Obdarzony błyskotliwym talentem plastycznym, dał się poznać jako twórca znakomitych, ręcznie wykonywanych wizualizacji, które, oprócz zadań projektowych, stały się znakiem rozpoznawczym Jego profesjonalnej działalności na najwyższym poziomie. Z biegiem czasu, pomimo wkroczenia komputeryzacji, wiele firm architektonicznych zamawiało u niego, specjalnie wykonywane ręcznie, wizualizacje swoich projektów.
Odwiedzał Polskę – ostatnio, rok przed zapadnięciem na chorobę, brał udział w zjeździe absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Był uroczym, pełnym ciepła i dobroci człowiekiem.
Przechowajmy pamięć o Nim w naszych sercach.      
Przyjaciele

 

 

Źródła:

  • Komunikat SARP
Udostępnij na:
Biogram dodano: 27.11.2012 | Aktualizacja: 26.09.2021, 03:13:01 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1024