Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Witold Janusz BenedekBohdan Kazimierz LachertWojciech Adam KozłowskiBarbara Matynia-ŁyżwińskaApolinary Jan GałeckiMichał Tadeusz WitwickiWłodzimierz WapińskiEligia Maria Wakulicz-DrzewieckaZbigniew BonickiJacek Czesław ZimoszZbigniew RomanowskiMarek GadomskiHalina RzewuskaTomasz Piotr TaczewskiWitold Aleksander GłowackiJadwiga Piłsudska-JaraczewskaPiotr KowalskiBruno Henryk ZborowskiIwona Ewa Kozak-GłowackaIrena Maria KosteckaAleksander KodelskiKazimierz GoławskiIgnacy Felicjan TłoczekJan KotulaRoman Stanisław SzymborskiMaciej Kazimierz SiennickiJerzy Maria DajewskiJadwiga PierzchalskaZdzisław Witold StyczeńJanusz RatajczakAntoni RoguckiJerzy Michał BogusławskiAntoni Leopold Wincenty DygatMaciej SzymańskiKazimierz Roman SokołowskiZygmunt Janusz TrębasiewiczJan Wojciech Dudek-KorneckiJerzy Antoni KlementZygmunt Tomasz BiernackiWacław MaterskiAgnieszka Anna LatourJacek Kazimierz DankowskiStanisław Henryk RymaszewskiJan Tadeusz ŁosowskiMieczysław Ruchlewicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Józef Tadeusz Padlewski

arch. Józef Tadeusz Padlewski

* 01.01.1863, Odessa

† 06.06.1943

Józef Tadeusz Padlewski - architekt, wykładowca akademicki.
Absolwent  Instytutu Inżynierów Cywilnych (1891) i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1895).

Pracownik  Departamentu Handlu i Manufaktur Ministerstwa Finansów w Petersburgu (1894-96). Pracownik w dziale technicznym Zarządu Towarzystwa Kolei Wschodniochińskiej w Petersburgu (1996-~98). Wykładowca rysunku i budownictwa na Politechnice i Instytucie Technologicznym w Petersburgu.

Autor m.in.:
- gmach Stowarzyszenia Ekonomicznego Gwardyjskiego w Petersburgu;
- cerkiew Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Petersburgu (1913);
- zabudowania fabryczne w fabryce Lilpopa na Woli w Warszawie.

Konkursy m.in.:
- na projekt domu Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Petersburgu (1901) - I nagroda;
- na projekt willi Sawickiego w Carskim Siole (1904) - II nagroda;
- projekt liceum handlowego w Baku (1904) - współautorzy: Stefan Gałęzowski, Kazimierz Skolimowski - I nagroda;
- projekt szkoły realnej w Wiatce (1904) - współautorzy: S. Gałęzowski, K. Skolimowski - II nagroda;
-  na projekt Instytutu Bakteriologicznego w Moskwie (1909) - II nagroda;
- na projekt cerkwi domowej przy Instytucie Politechnicznym w Petersburgu (1911) - I nagroda;
- na projekt gmachu Pierwszego Rosyjskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego w Moskwie (1911) - III nagroda;
- na projekt gmachu Petersburskiego Towarzystwa Ubezpieczeń w Petersburgu (1911) - II nagroda;
- kamienica czynszowa F. Krauskopfa i F. Uthemanna w Petersburgu (1913) - III nagroda.

Członek Petersburskiego Towarzystwa Architektów. Członek Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Petersburgu.

Zmarł.

Ojciec architekta Włodzimierza Padlewskiego (1904-2007). Stryj studenta WAPW Jerzego Padlewskiego (1913-1943).

 

 

Galeria:

Józef Padlewski; fot.: https://www.youtube.com/watch?v=yOBAYwmrAi4 (dostęp 3.01.2022)

Źródła:

Lista strat architektów polskich w II wojnie światowej »

Udostępnij na:
Biogram dodano: 21.04.2019 | Aktualizacja: 06.06.2022, 00:29:11 | Wyświetleń od 21.04.2019 r.: 1749