Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy Maria ChylaJanusz IngardenZbigniew PaszkeStefania JabłońskaAleksandra HubertMarta Spaczyńska-WyczańskaMaciej WalczakAndrzej Sławomir PrzybyłJanusz DzierzgowskiRyszard RodakCzesław Witold KrassowskiAlicja MamontLeszek Romuald SołonowiczDaniel Jerzy KędzierskiZenon Stanisław KępaStanisław Jan DziewolskiWalerian Wacław KortylewskiWładysław Jan WołczyńskiMarcin WeinfeldJózef Stefan RybickiHanka Ludmiła ZaniewskaPaulina PolitańskaRomuald MillerJerzy Stanisław HawrotZofia FafiusZbigniew Konrad ParandowskiJózef Napoleon CzerwińskiHalina Anna Kosmólska-SzulcBohdan Henryk DobrogowskiAndrzej Adam FabierkiewiczLeszek Juliusz FelińskiJózef Gabriel BudziłoMarian Antoni JaroszewskiZbigniew OlewskiUrszula KozarzewskaHenryk SelwaJoanna Maria Onderka-BerbeckaKamil LisowskiStanisław UleyskiWiesław Tadeusz ŚwitakowskiJerzy JanowiecZbigniew Wojciech DyjasAleksander FilepowiczJan Wiktor SowaJan Benedykt de Tusch-Lec
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich

Znajdź architekta


Wyszukiwanie zaawansowane

Kalendarium

18 czerwca 2025 r.

Urodzili się:

Zmarli:

Ostatnio dodani

Ostatnio zmarli

Wszyscy architekci

Dodaj architekta

II WŚ - lista strat

Okrągłe rocznice

Kontakt

Polityka cookies

Leszek Andrzej Świątkowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Leszek Andrzej Świątkowski

* 14.01.1906, Warszawa

† 28.12.1941, Brzozów Stary

Leszek Andrzej Świątkowski (Andrzej Świątkowski) - architekt.
​Członek O. Warszawskiego SARP (przed 1939).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1938).

Kapitan rezerwy artylerii. Żołnież Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny. Zginął podczas zrzutu do Polski.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (V klasa), Krzyż Walecznych, Medal za Ratowanie Ginących.

Pochowany na cmentarzu parafialnym w Brzozowie Starym.

 

********************************************************************
WSPOMNIENIE

Syn Seweryna Świątkowskiegi, inżyniera i Marii z domu Łęska.
Ukończył Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkoły Mazowieckiej w Warszawie, gdzie w 1926 r. zdał maturę. W latach 1927-38 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, po ukończeniu studiów otrzymał dyplom inżyniera architekta. Podczas studiów odbywał szkolenia i praktyki wojskowe, pracował również zawodowo. W maju 1939 r. wyjechał na 3-letni kontrakt do Afganistanu.
Wybuch II wojny światowej zastał go w Kabulu. W kwietniu 1940 r. dotarł do Francji, gdzie otrzymał skierowanie do Ośrodka Wyszkolenia Oficerów Artylerii w Vichy (miejscowość i gmina w środkowej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Allier). Po klęsce Francji w 1940 r. został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do 3 Dywizjonu Artylerii Lekkiej 3 Brygady Kadrowej Strzelców (d-ca gen. bryg. Władysław Langner) na stanowisko oficera zwiadowczego dywizjonu i oficera ogniowego 1 baterii. Następnie służył w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców (d-ca brygady płk dypl. Stanisław Sosabowski) i w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej (d-ca gen. bryg. Stanisław Sosabowski). Zgłosił akces do służby w okupowanym Kraju, po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 07.11.1941 r. na rotę ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. 
Zrzutu dokonano w nocy 27/28.12.1941 r. w ramach operacji lotniczej "Jacket", ekipa skoczków została zrzucona pomyłkowo na terenie III Rzeszy, w okolicy Brzozowa Starego. 
Zginął ciężko ranny w nierównej walce z przewyższającym liczebnie i ogniowo niemieckimi celnikami oraz strażą graniczną, jeden z kurierów, Tadeusz Chciuk opisał to wydarzenie w książkach "Koncert. Opowiadanie cichociemnego" i "Raport z podziemia 1942 r.", w których pisze, że w czasie obławy na miejscu lądowania Świątkowski zastrzelił ciężko rannego rtm. Mariana Jureckiego "Orawa" (1911-1941), syna Wincentego Jureckiego i Antoniny z domu Wittek i siebie, zostali pochowani na miejscowym cmentarzu parafialnym.


 

Źródła:

Lista strat architektów polskich w II wojnie światowej »

Udostępnij na:
Biogram dodano: 30.12.2017 | Aktualizacja: 14.01.2022, 00:45:12 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4170