Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz Stanisław KłosZygmunt RoszakTadeusz KaczanowskiLeokadia Mirosława ModzelewskaKrzysztof Piotr TauszyńskiHenryk Stefan JaworowskiZbigniew MikołajewskiAndrzej WujekAndrzej GretschelFranciszek PiaścikWitold Stanisław ArkuszewskiMaciej Stanisław KrasińskiWojciech MichalskiAleksandra Glonke-KudłakAndrzej Ludwik BoreckiEwa TotwenTadeusz StelmaszczykWładysław JotkiewiczBohdan DamięckiJan WęcławskiRyszard RodakDanuta Jadwiga ŻaboklickaPiotr ŻwikiewiczZygmunt RadzikowskiJanusz Franciszek GągałaJerzy WitekJadwiga Piłsudska-JaraczewskaHenryk TarkaZygmunt Edward Plater-ZyberkFeliks Augustyn PtaszyńskiBogdan Stanisław CelichowskiAndrzej GałąskaAndrzej Jan GlazerLeonard Maciej KarioZdzisław Stefan MichalskiEryk MojWłodzimierz ŚliwczyńskiCzesław Korwin-PiotrowskiMarek KaczorJacek Konstanty KozińskiMarian ŁyczkowskiTadeusz HołdaAndrzej Jacek JaroszewskiGrzegorz WasylukTadeusz Rezler
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Maria Krystyna Rudzińska
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Maria Krystyna Rudzińska

* 24.02.1926

† 19.09.2015

Maria Krystyna Rudzińska (Krystyna Rudzińska) - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1952). Członek TUP.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Projektant w Pracowni Urbanistycznej Warszawy.

Autorka m.in.:
- plan zagospodarowania przestrzennego Warszawskiego Zespołu Miejskiego wraz z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy (~1969) - w zespole współpracującym - autorzy: Czesław KotelaStanisław Parczyński, Zenon Nowakowski, Stanisław JankowskiWojciech Karbownik, Tadeusz Michalak, Bogdan Wyporek, Andrzej Rogowski, Andrzej Trochimowski, Zdzisław Glinicki + zespoły współpracujące - Nagroda I stopnia (zespołowa) Ministra BiPMB (1969).

Konkursy m.in.:
- na koncepcyjny projekt zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1958) - współautorzy: Barbara Kuszel, Romuald Welder; współpraca: B. Brodowski, D. Gacek, T. Jankowska, Tadeusz Kalinowski, D. Wołłk, Jacek Chyrosz - V nagroda;
- SARP nr 239 - na projekt zabudowy terenu po wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: Stefan Putowski, J. Chyrosz, Krzysztof Łukasiewicz, R. Welder; współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- SARP nr 271 - na projekt zagospodarowania terenów obrzeża skarpowego Starego i Nowego Miasta w Lublinie - utworzenie parków "Rusałka" i "Podzamcze" (1959) - współautorzy: Elżbieta Jankowska, Barbara Kuszel, R. Welder, Hanna Zarębska; współpraca Tadeusz Kalinowski, Krystyna Sommer - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: S. Putowski, R. Welder + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: S. Putowski, R. Welder - IV nagroda;
- SARP nr 324 - na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: S. Putowski, Janina SkibniewskaR. Welder; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na studium Koncepcji Urbanistycznej Placu Zwycięstwa i fragmentów terenów Powiśla w Warszawie (1964) - współpraca - autorzy: Krystyna KonopkowaIrena Poniatowicz, Alina Scholz, Zygmunt Skibniewski; współpraca Krystyna Rudzińska - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- SARP nr 365 - na projekt koncepcyjny wielobranżowy Spółdzielczego Osiedla Mieszkaniowego "Niedźwiadek" w Ursusie (1965) - współpraca - autor Stefan Putowski; współpraca: Tadeusz Zieliński, Piotr Nagabczyński, Krystyna Rudzińska - I nagroda;
- SARP nr 381 - na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy: S. Putowski, K. KonopkowaI.Poniatowicz - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- SARP nr 461 - na opracowanie planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego "Ursynów Północny" w Warszawie (1971) - współautorzy: I. Poniatowicz, Beata Luboińska, Włodzimierz Chlebowicz - IV nagroda równorzędna.

Członek Honorowy TUP. Rzeczoznawca TUP.

Odznaczenia m.in.: Srebrna Odznaka SARP (1959).

Pochowana na Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Wolskiej w Warszawie (25.09.2015).

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na centrum Pragi (1958) - V nagroda; fot.: Architektura nr 10/1958Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - III nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Projekt konkursowy na Osiedle Szmulowizna w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1967 nr 2

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 23.09.2015 | Aktualizacja: 17.11.2023, 14:33:56 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1468