Urodzili się:
Zmarli:
Ryszard Piotr Lipkowski - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Jelenia Góra. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1953).
Główny specjalista ds. architektury w Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Jeleniej Górze (~1976).
Konkursy:
- na projekt typowych kin miejskich wolnostojących - kina małe (1957) - współautorzy: Jerzy Kopalski, Stefan Sienicki jr - III nagroda równorzędna;
- na projekt Seminarium Duchownego w Olsztynie (1958) - współautor Ryszard Jaroszek - wyróżnienie II stopnia równorzędne;.
Członek SARP O. Szczecin (od 1961 członek zwyczajny).
Członek SARP O. Jelenia Góra.
Pochowany na starym cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze.
***************************************************************************
WSPOMNIENIE
W nocy z 11 na 12 stycznia 2012 roku w wieku 83 lat odszedł od nas kol. arch. Ryszard Lipkowski. Wczesna młodość spędzana w podwarszawskich miejscowościach przypadła Mu na ponury czas okupacji hitlerowskiej. Rozpoczętą na tajnych kompletach naukę w szkole średniej kończy już w nowej powojennej rzeczywistości. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera architekta na Politechnice Warszawskiej osiedla się w Szczecinie, gdzie podejmuje pracę w służbach tamtejszego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tam też uzupełnia wykształcenie i uzyskuje tytuł magistra na Politechnice Poznańskiej. Ryszard jeszcze w czasie studiów w Warszawie podejmuje pracę przy odbudowie stołecznych kościołów, gdzie nabywa praktykę projektową jak i wykonawczą.
W połowie lat 60-tych osiedla się w Jeleniej Górze, gdzie najpierw podejmuje pracę w tutejszym biurze projektów, a następnie obejmuje stanowisko Architekta Powiatowego, które piastuje do reformy administracyjnej w 1975 roku.
Pracując w biurze projektowym, wraz z innymi koleżankami i kolegami zakłada terenowe koło SARP-u, którego zostaje pierwszym przewodniczącym. To koło SARP-u powstało miedzy innymi z nadziei na możliwość przeciwstawienia się wszechobecnej wówczas architektonicznej tandecie, reprezentowanej przez mające absolutną wyłączność projekty typowe. Właśnie wówczas SARP, mimo całkowicie odmiennej polityki ówczesnego państwa, staje się płaszczyzną do poważnego dyskursu na temat architektury, w tym i architektury regionalnej. W tym wszystkim niezwykle mocno tkwił Rysiek.
Nie można nie wspomnieć o działalności Ryszarda jako urzędnika państwowego, nie tylko kompetentnego, dobrze wykształconego i przygotowanego do pełnienia tej funkcji, ale przede wszystkim życzliwie nastawionego do interesanta. Do dziś pamiętane są Jego uwagi i rady kierowane do młodszych kolegów, że zadaniem urzędnika nie jest „czyhanie” na ewentualne potknięcia interesanta, ale sprawne załatwienie jego sprawy, z którą przyszedł do urzędu oraz pomożenie mu, gdy sytuacja tego wymaga.
Po kilkuletniej pracy w nowo powstałym Wojewódzkim Biurze Projektów, Ryszard, na początku roku 1981, wyjeżdża na kontrakt do Libii. Przez pierwsze dwa lata pracuje w zarządzie miasta Brak w Fezanie, a następnie kolejne dwa lata w Syrcie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Szczególnie owocny pod względem zawodowym był czas Jego pracy w Syrcie – pozostawił tam wiele interesujących realizacji, między innymi świetną promenadę nadmorską.
Poza swoimi pasjami zawodowymi Rysiek był zawołanym sportowcem. Dwa razy w tygodniu z grupą kolegów grywał w siatkówkę i – kiedy tylko było to możliwe – jeździł na nartach.
Po powrocie z Libii wraca do pracy w Wojewódzkim Biurze Projektów, gdzie jest Kierownikiem Pracowni, a w roku 1990 zostaje powołany przez Wojewodę Jeleniogórskiego na stanowisko Architekta Wojewódzkiego w randze Dyrektora Wydziału w Jeleniogórskim Urzędzie Wojewódzkim.
W roku 1995 przechodzi na emeryturę, ale to nie znaczy, że już na zawsze żegna się z pracą zawodową. Niemal do końca swoich dni pracuje w jednej z pracowni Jeleniogórskiego Biura Planowania i Projektowania w Jeleniej Górze.
Odszedł od nas znakomity Człowiek, pełen optymizmu, refleksyjny, z dużym poczuciem humoru, ale też i świetny architekt i urbanista. Będziemy Go zachowywać w swojej pamięci, a Jego architektoniczne dokonania świadczyć o Nim będą jeszcze bardzo długo.
Ryszardzie, mimo że od nas odszedłeś, będziesz z nami w naszych sercach i umysłach…
Zarząd SARP O. Jelenia Góra
Galeria:
Źródła: