Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Arseniusz RomanowiczDanuta KompfZbigniew Rudolf LombarskiJerzy StaniszkisJan DzierżkoRyszard KarłowiczBohdan SkłodowskiJózef JaszuńskiMaria NiemczykStanisław RaczkowskiTomasz Jerzy TurczynowiczHalina KossuthTadeusz KobylańskiPiotr Szymon GrześkiewiczTeresa DymekEdmund GoldzamtPiotr MazurJózef SzanajcaHieronim Seweryn BrodniewiczPiotr KowalskiStanisław Zygmunt RożańskiJan NetzelOskar GórnyMikołaj KokozowBeata AdamowiczWłodzimierz BućDanuta Wiesława StrachockaJan GrudzińskiKazimierz Cezary PigułowskiEugeniusz Feliks ZarębskiJózef SteinbergAntoni PrzystałRomuald Konrad HryńkówMirosław SkorczyńskiJadwiga SławińskaWojciech SzymanowskiKazimierz Zbigniew GottwaldIrena BertigJacek Paweł RochalaJakub DonajJulian Eugeniusz KulskiWitold Karol HennebergAdam Tadeusz KowalewskiWitold DębskiZbigniew Zenon Cianciara
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Józef Skowyrski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Józef Skowyrski

* 01.04.1948, Koszalin

† 09.01.2000, Koszalin

Stanisław Józef Skowyrski - architekt.
Członek SARP O. Koszalin (od 1972).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1971).

Projektant w Biurze Miastoprojekt Koszalin. Autor wielu obiektów w Koszalinie i dawnym woj. koszalińskim.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 588 - na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (1976) - współautor Andrzej Katzer - I nagroda;
- SARP nr 781 - na rozbudowę Pałacu Ślubów w Koszalinie (1993) - współautor Irena Romysz-Skowyrska - III nagroda równorzędna.

Członek ZO SARP (1976-93, 1997-2000), Wiceprezes ZO SARP (1987-90), skarbnik ZO SARP (1984-87). Przewodniczący Komisji Rewizyjnej (1993-97). Członek Kolegium Sędziów Konkursowych (1990-97). Członek Sądu Koleżeńskiego (1990-93). Delegat na Walny Zjazd SARP (1979-84, 1987-90).

Odznaczenia: Srebrna Odznaka SARP (1979), Medal 40-lecia PRL (1985), Srebrna Odznaka Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1985).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

 

************************************************************
WSPOMNIENIE

Wspomnienie o architekcie Stanisławie Skowyrskim

Dobrzy ludzie odchodzą wcześniej. Bo są delikatniejsi i bardziej wrażliwi, przez to mniej odporni na wszelkie zło. A Staszek był nadzwyczaj wrażliwy i w życiu i w swojej twórczości.
Wydaje się, że nie tak dawno, młody, świeżo upieczony architekt, rozpoczął z nami pracę w Miastoprojekcie. Mimo, że w tych czasach dyktatu wykonawstwa i prefabrykowanego budownictwa, trudno było mówić o architekturze, już pierwsze jego prace przełamywały standardowe rozwiązania. Dociekliwość i łatwość z jaką przekształcał funkcje potrzeb i możliwości w optymalne i nowatorskie rozwiązania przestrzenne, to dowód wrodzonych predyspozycji i talentu. Przez cały okres pracy zawodowej, czy to w państwowym biurze projektów, czy później prowadząc wraz z żoną Ireną, własną pracownię autorską, nie zatracił młodzieńczej pasji, będąc zawsze daleki od wszelkich materialnych kompromisów.
Nie muszę wymieniać jego wszystkich zawodowych osiągnięć, znane są nie tylko w środowisku architektów, są przede wszystkim widoczne. Na każdym kroku w Koszalinie napotykamy na niekonwencjonalne i charakterystyczne obiekty, a kiedy pojawiało się coś nowego i innego, mówiono "to pewnie Skowyrski".
Staszek urodził się architektem i te zawodowe predyspozycje przekazał swoim córkom. Dlatego nie odszedł na zawsze. Będziemy pamiętali o nim nie tylko dzięki pomnikom, jakie po sobie pozostawił, ale przede wszystkim za dobre, ludzkie kontakty.

Rafał Kostrzewa

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na Pałac Ślubów w Koszalinie (1993) - III nagroda równorzędna; fot.: Archiwum SARP O. KoszalinStanisław Skowyrski - rys. arch. Andrzej Katzerfot.: Archiwum Marka Perepeczo

Źródła:

  • fot.: Archiwum SARP O. Koszalin
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 09.01.2024, 02:17:54 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4138