Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy Bogusław WilkUrszula Zambrzycka-RzendkowskaWojciech Józef BajdorIrena Poniatowicz-GłazekWłodzimierz WajnertJerzy OtomańskiKrystian Dorian StangelJacek Jan NowickiAleksandra HubertHenryk Stanisław StachuraPiotr Szymon GrześkiewiczAlfred Czesław PrzybylskiJan WellengerHenryk CzyżewskiStanisław BrukalskiEwa Garber-DanyszStanisław Jan DziewolskiTadeusz Stanisław WróbelAleksander Franciszek KrólEdward PasekLeszek KubiakRyszard Edward SemkaJadwiga DobrzyńskaWitold EysymontJanusz KieszkowskiJuliusz KolarzowskiHenryk Paweł WilczkowiakAdolf MeissnerElżbieta Ciechanowska-ŚcisłoMarian Witold Mieczysław RybczyńskiWiktor JackiewiczJanusz Tadeusz KaczmarczykJanina PoznańskaAndrzej Michał MarkowskiMarian Franciszek KlempAleksander FilepowiczJustyna Zbierska-KlamerekZdzisław KuhlPiotr Tomasz DamięckiWacław Ireneusz Zygmunt PolkowskiAnna Łowińska-FedorowskaAleksander Aleksy GrygorowiczAdam Wawrzyniec ChałupskiStanisław Kazimierz ŻurańskiPiotr Wojciech Ostoja-Lniski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stefan Bernard Putowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Stefan Bernard Putowski

* 20.08.1903, Warszawa

† 26.01.1985, Warszawa

Stefan Bernard Putowski - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1933).

Projektant w Pracowni Urbanistycznej Warszawy.

Autor m.in.:
- gmach Muzeum Ziemi Pomorskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, obecnie Wydział Matematyki i Informatyki UMK, ul. Chopina 12-18, Toruń (1936-47) - współautor Tadeusz Kaszubski;
- kino Moskwa, ul. Puławska 17, Warszawa (1948-50) - współautor Kazimierz Marczewski - Nagroda KUA II stopnia 1956 - zburzone 1996;
- Wojskowe Zakłady Graficzne Bellona, ul. Grzybowska 78 w Warszawie (1949-58) - współautorzy: K. Marczewski i Zygmunt Skibniewski - Nagroda II stopnia KUA (1956) - zespołowa K. Marczewski, S. Putowski;
- Gmach Główny Szkoły Głównej Handlowej, Al. Niepodległości 162, Warszawa (1949-51) - współpraca - autor Jan Koszczyc-Witkiewicz;
- plan etapowy Szczecina łącznie z planem szczegółowym koordynacyjnym, koncepcyjnym i realizacyjnym Starego Miasta (przed 1956) - współautorzy: Władysław Michałowski, Wacław Furmańczyk, Hieronim Brodniewicz, Piotr Czartołomny, Stanisław Kirkin, Leonard Kotowski, Lucjan Kowalski, Tadeusz Kowalski, Henryk Okrój, Alina Scholtzówna, Maria Szczypiorska, Tadeusz Szulecki, Romuald Welder - Nagroda II stopnia KUA (1956);
- plan generalny m. Warszawy (1956) - współautorzy: Bohdan Damięcki, Stanisław Dziewulski, Jan Grabowski, Stanisław Jankowski, Andrzej Jędraszko, Tadeusz Kachniarz, Stefan Koziński, K. Marczewski, Józef Mirski, Helena Morsztynkiewiczowa, Władysław Panczakiewicz, Stanisław Rychłowski, A. Scholtzówna, Zygmunt Stępiński, Halina Wiśniewska - Nagroda I stopnia KUA (1956);
- plan ogólny i szczegółowy - koordynacyjny dzielnicy przemysłowo-portowej Żerań w Warszawie (1956) - współautorzy: T. Kachniarz, H. Morsztynkiewicz, Romuald Dylewski, Krzysztof Miller, Jadwiga Pierzchalska, Bogumił Płachecki, Jerzy Szabłowski, Julitta Turczynowicz, Henryk Wagner - Nagroda KUA III stopnia (1956);
- projekt urbanistyczny i nadzór nad realizacją północnego układu obwodnicy wewnętrznej związanej z trasą mostu Gdańskiego w Warszawie - Nagroda I Stopnia KUiA (1959); - w zespole;
- Dom Harcerza, ul. Łazienkowska 7 w Warszawie;
- Zakłady Graficzne "Dom Słowa Polskiego" w Warszawie;
- plan zagospodarowania przestrzennego Warszawskiego Zespołu Miejskiego wraz z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy (~1969) - w zespole współpracującym - autorzy: Czesław KotelaStanisław Parczyński, Zenon Nowakowski, Stanisław JankowskiWojciech Karbownik, Tadeusz Michalak, Bogdan Wyporek, Andrzej Rogowski, Andrzej Trochimowski, Zdzisław Glinicki + zespoły współpracujące - Nagroda I stopnia (zespołowa) Ministra BiPMB (1969);
- Ośrodek Kultury i Sztuki, Płock (1968-74) - współautorzy: Bogusław Winiarski, Tadeusz Zieliński.

Konkursy m.in.:
- na projekt Domu Harcerza przy ul. Łazienkowskiej/Myśliwieckiej w Warszawie (1933) - współautor T. Kaszubski - I nagroda;
- na projekt Domu Zdrojowego w Juracie (1935) - współautor T. Kaszubski - II nagroda;
- nr LX - na projekty domów mieszkalnych Towarzystwa Osiedli Robotniczych TOR w Warszawie (1936) - współautor T. Kaszubski - nagroda z premią;
- na projekt budowy gmachu Muzeum Ziemi Pomorskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu (1936) - współautor T. Kaszubski - II nagroda;
​​​​- SARP nr 66 - na projekt Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi (1937) - współautor T. Kaszubski - III nagroda;
- SARP nr 136 - na projekt Domu Słowa Polskiego w Warszawie (1947) - współautorzy: K. Marczewski, Z. Skibniewski - praca wybrana do realizacji;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 197 - na projekt budynku mieszkaniowego wielokondygnacjowego (1953) - współautorzy: Tadeusz Kowalski, L. Kowalski, Józef Mirski - zakup;
- SARP nr 218 - na projekt Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Marek Lechowski, Krzysztof ŁukasiewiczRomuald Welder - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- SARP nr 239 - na projekt zabudowy terenu po wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: R. Welder, J. Chyrosz, K. Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska; współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: M. Rudzińska, R. Welder + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: R. Welder i M. Rudzińska - IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - II nagroda;
- SARP nr 324 - na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: M. Rudzińska, Janina SkibniewskaR. Welder; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- SARP nr 331 - na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - współautor T. Zieliński - I nagroda;
- na studium Koncepcji Urbanistycznej Placu Zwycięstwa i fragmentów terenów Powiśla w Warszawie (1964) - współautor T. Zieliński; współpraca Zdzisław Halasa - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- SARP nr 365 - na projekt koncepcyjny wielobranżowy Spółdzielczego Osiedla Mieszkaniowego "Niedźwiadek" w Ursusie (1965) - współpraca: Tadeusz ZielińskiPiotr Nagabczyński, Krystyna Rudzińska + zespół - I nagroda;
- na zagospodarowanie Osiedla Szwoleżerów oraz urbanistyczne rozwiązanie wschodniego obszaru Osi Stanisławowskiej w Warszawie (1965) - wyróżnienie III stopnia;
- SARP nr 381 - na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy: Krystyna Konopkowa, Irena Poniatowicz, M. Rudzińska - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- SARP nr 398 - na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - współautorzy: K. Konopkowa, Wanda Staniewicz i R. Welder - I nagroda;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania przestrzennego terenów tzw. Cypla Czerniakowskiego w Warszawie (1967) - współautor K. Konopkowa - wyróżnienie równorzędne;
- na koncepcję ukształtowania przestrzennego centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautor K. Konopkowa; współpraca: Grażyna Martusewicz, W. Staniewicz, R. Welder -  wyróznie III stopnia równorzędne;
- SARP nr 478 - na projekt zagospodarowania przestrzennego przebudowy śródmieścia Pruszkowa (1971) - współautor K. Konopkowa; współpraca: W. Staniewicz, Ludwik Kozłowski, Beata Luboińska - nagroda;
- na projekt szczegółowy zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa w Warszawie (1972) - współautorzy: K. Marczewski, Zygmunt Stępiński - II wyróżnienie równorzędne;
- SARP nr 551 - na projekt Warszawskiego Zgrupowania Naukowego na Siekierkach w Warszawie (1974) - współautorzy: Paweł Czaplicki, Ryszard Girtler, Magdalena Staniszkis, Maciej Mazur - I nagroda równorzędna.

Skarbnik OW SARP (1945-46). Przewodniczący GSK (1972-75). Zastępca przewodniczącego GSK SARP (1961-63). Członek GSK SARP (1975-81).

Członek honorowy TUP (1979).

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1954), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964), Srebrna Odznaka SARP (1964), Złota Odznaka SARP (1972).

Mąż architektki Jadwigi Putowskiej (1904-1980).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu; fot.: Mateuszgdynia, https://pl.wikipedia.org/ (dostęp 21.03.2023)  CC BY-SA 4.0Kino Moskwa w Warszawie; fot.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_Moskwa_w_Warszawie#/media/File:Kino_Moskwa_w_Warszawie_lata_60.jpg (dostęp 15.07.2017)Wojskowe Zakłady Graficzne Bellona w Warszawie; fot.: W. Zawadzki, Architektura nr 5/1957rojekt konkursowy na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne (1956) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1957 nr 2Projekt konkursowy na ścianę wschodnią ul. Marszałkowskiej w Warszawie (1958) - III nagroda równorzędna; fot.: Architektura nr 5/1959Praca konkursowa na ośrodek handlowo-usługowy dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda; fot.: Architektura nr 1/1968Projekt konkursowy na fragmenty Powiśla w Warszawie (1964) - wyróżnienie III stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1965 nr 2Projekt konkursowy na Osiedle Szmulowizna w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia równorzędne; fot.: Architektura 1967 nr 2Projekt konkursowy na Cypel Czerniakowski w Warszawie (1967) - wyróżnienie równorzędne; fot.: Architektura  1968 nr 3Nagrobek Stefana Putowskiego na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie; fot.: https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=19636 (dostęp 26.01.2022)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.03.2013 | Aktualizacja: 26.01.2022, 00:09:10 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 4543