Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Igor Stefan SzupłatLeokadia Mirosława ModzelewskaWitold Maciej ŁasiewickiWładysław BryzekZdzisław KompfJarosław ObidzińskiAleksander SzwejkowskiWojciech GarszyńskiJerzy BrandysiewiczStefan Piotr Du ChateauStefan Jan KlajborMaciej UrbanowskiMarian RutkowskiWitold Aleksander GłowackiTadeusz ŁagiewskiJan NetzelPiotr GuirardZdzisław ŚwiątkowskiJacek Sebastan BruzdowiczJan Bolesław BieńkowskiWładysław WalońskiAdam WycichowskiTadeusz Leonard Albert SoleckiBogdan LaszczkaHalina Kalicińska-ThiemeZbigniew HorałaAleksander SchieleMałgorzata Teresa MarkiewiczTadeusz TołwińskiAntoni Aleksander JawornickiEryk MojStanisław Ludwik KramarczykJuliusz NagórskiWiesław LisowskiWitold SkorupskiAndrzej TerleckiKazimierz MaciejewskiHenryk MicułaAgnieszka Anna LatourRyszard Kazimierz ChrabąszczIrena BajerskaDanuta ZaleśnaWitold SztorcTadeusz GałeckiMaksymilian Antoni Bystydzieński
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Tadeusz Kowalczyk
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Tadeusz Kowalczyk

* około 1920, Jarocin

† 26.06.2011

Tadeusz Kowalczyk - architekt.
Członek SARP O. Poznań.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1971). Status architekta twórcy (1984).

Projektant, główny specjalista, sprawdzający w Wojewódzkim Biurze Projektów w Poznaniu.

Autor m.in.:
- Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 496 - na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny fragmentu Centrum miasta Poznania (1972) - współautor Jacek Najgrakowski - II nagroda równorzędna;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów RSW "Prasa-Książka-Ruch" w Poznaniu (1974) - współautor J. Najgrakowski - wyróżnienie;
- SARP nr 602 - na opracowanie koncepcji ukształtowania zabudowy osiedla mieszkaniowego "Helenki" w Śremie (1977) - współautor J. Najgrakowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1976).

Pochowany na cmentarzu w Puszczykowie (30.06.2011).

 

***********************************************************
WSPOMNIENIE

Znany poznański pisarz i poeta Roman Brandstaetter w swojej twórczości tak pięknie opisał odejście tymi słowy: „Już ma się ku zachodowi, z lipy przed moim domem opadają liście. Ludzie z mojego życia bezpowrotnie odchodzą”. Tak bezpowrotnie odszedł, bardzo spokojnie w czwartek 30 czerwca br. nasz kolega mgr inż. arch. Tadeusz Kowalczyk.
Po śmierci bliskich, kochanych pozostają wspomnienia i trwała pamięć. Po Koledze Tadeuszu pozostaje ponadto Jego twórczość, która w wielu przypadkach jest i będzie trwałym śladem w wielu miastach i jednostkach ludzkiego bytowania. Krótko wspomnieć w krótkim wspomnieniu Jego olbrzymi wkład w tworzenie od nowa, na gruzowisku po II wojnie światowej, nowych budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. Przy projektowaniu tych ostatnich, nie wystarczała już tylko wiedza i doświadczenie budowniczego, ale oprócz wiary również potrzebna była odwaga. Tadeuszowi tej odwagi nie brakowało. Stąd na puszczykowskim cmentarzu z taką wdzięcznością żegnał Go nie tylko miejscowy kapłan, ale i Przełożony Ojców Franciszkanów z Jarocina, dla których w trudnych czasach zaprojektował klasztor i wspaniały kościół.
Można by w tej grupie twórczości wymieniać jeszcze wiele innych zaprojektowanych i zrealizowanych kościołów, np. w parafiach: Kolniczki, Sowina, Dębnica, Kępice, Gniezno – Winiary i wiele, wiele innych obiektów sakralnych oraz pomocniczych. Kompleks Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie to nie tylko widoczny ślad w panoramie miasta, ale również wyjątkowo przemyślany zespół, w którym formułują się przyszli „siewcy i żniwiarze”.
Tadeusz Kowalczyk urodził się 25 kwietnia 1920 roku w Jarocinie. W tym też mieście przeżył swoje lata młodzieńcze i w Wielkopolsce zdobył podwaliny architektonicznej profesji. Te wpojone, jeszcze przed wojną, zasady solidności, uczciwości i rzetelności towarzyszyły mu przez wszystkie lata jego wyjątkowo pracowitego życia. Miałem to szczęście a zarazem i przyjemność, znać Tadeusza przez ponad 50 lat. Był w tym również okres bezpośredniej współpracy w jednostkach administracji i nadzoru budowlanego. Przez wiele lat byliśmy też współmieszkańcami Puszczykowa. Trudno byłoby zestawić i ująć to wszystko co robił w tworzeniu ładu przestrzennego i ile stworzył dobrze funkcjonujących osiedli mieszkaniowych. Swoje wieloletnie doświadczenia życzliwie przekazywał młodszym kolegom, pracując w Wojewódzkim Biurze Projektów w Poznaniu na stanowisku kierownika zespołu sprawdzającego oraz głównego specjalisty do spraw architektury. Jego twórczość była wielokrotnie wyróżniania i nagradzana.
Odszedł od nas człowiek spokojny, pogodny, życzliwy, komunikatywny, niekonfliktowy, a w końcowej fazie swojego życia prawie niezauważalny. Tacy ludzie schodząc z tego świata pozostawiają swoją twórczość materialnie przetworzoną, która będzie i powinna przypominać, często przez dziesiątki lat, tych, co na naszej życiowej drodze już nas wyprzedzili. Kolego Tadeuszu Twój trud nie poszedł na marne, są po Tobie dzieła, które wymownie świadczą i przypominać będą o Twoim życiu.

arch. Zenon Błądek

 

 

Źródła:

  • fot.: Archiwum SARP O. Poznań, w: 1996 Indeks Architektów Oddziału Poznańskiego SARP
  • Komunikat SARP 1/1973
Udostępnij na:
Biogram dodano: 02.12.2011 | Aktualizacja: 26.06.2022, 23:48:53 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2928