Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Marta IngardenŁucja Urszula NatusiewiczMichał ŁukowskiHalina Zofia UrbanowskaJadwiga Krystyna Mańkowska-WszołekTadeusz KobylańskiKazimierz KatarzyńskiAndrzej Sławomir PrzybyłArkadiusz Mieczysław KrupkaAdam Józef BieńkowskiZbigniew WeberStefan KulińskiZbigniew KortasRoman Marian SołtyńskiStanisław WąsJanina Lenczewska-SamotyjaKazimierz Franciszek OstręgaAndrzej Adam ZwierzchowskiZbigniew TrellaAleksander Damazy RanieckiBohdan Antoni NowakJerzy LubaHenryk GoldbergWojciech JakimowiczZygmunt KnotheLeszek Andrzej ŚwiątkowskiStefan Józef ŻychońKarol Ludwik DudekJulian Sadłowski (Puterman)Stanisław FortiniAndrzej Michał MarkowskiJacek BonclerAlina FlakFeliks HertzAndrzej ŻbikZdzisław PodoskiTadeusz Adam GórskiStanisław StaszewskiPiotr DudzińskiDanuta WejchertTadeusz GałeckiStanisław SmolarskiKarol GierlotkaMarek ZmarzJurand Jarecki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Witold Milewski
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Witold Milewski

* 05.04.1930, Poznań

† 29.09.2021

Witold Milewski - architekt.
Członek SARP O. Poznań. Członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu (1953). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1959).

Projektant w biurze Miastoprojekt-Poznań (od 1952).

Autor m.in.:
- projekt rekonstrukcji zabudowy obrzeżnej Starego Rynku w Poznaniu (przed 1956) -współautorzy: Florian Rychlicki, Karol Jasiecki, Henryk Marcinkowski, Bohdan Mroczek, Henryk Nowakowski, Stefan Sawicki, Izabela Wisłocka, Włodzimierz Wojciechowski - Nagroda II stopnia KUA 1956;
- odbudowa kamienic Starego Miasta w Poznaniu - współautorzy: Jacek NajgrakowskiH. Marcinkowski;
- budynek mieszkalny z biblioteką, ul. Lodowa 4/Rynek Łazarski 17-18, Poznań (1960) - współautor Zygmunt Skupniewicz;
- dom studentów i stołówka UAM Jowita, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań (1960-64) - współautor Z. Skupniewicz;
- budynki Wydziału Elektrycznego i Wydziału Mechanicznego Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo (1965-79) - współautorzy: Lech Sternal, Stanisław Sternal;
- Dom Weterana na Szelągu w Poznaniu (1965-72) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz, S. Sternal;
- Dom Studencki Akademii Medycznej Eskulap w Poznaniu (1965-73) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz, S. Sternal;
- Collegium Novum w Poznaniu (1966-70) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz;
- Kampus Akademii Rolniczej na Sołaczu w Poznaniu (1970-78) - współautorzy: L. Sternal, S. Sternal;
- Biblioteka Główna i budynek dydaktyczny Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego), tzw. Collegium Altum, ul. Powstańców Wielkopolskich (1973-93) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz, S. Sternal;
- Szkoła Podstawowa im. X Zjazdu PZPR (obecnie Jacka Kuronia), os. Jana III Sobieskiego, Poznań;
- Szkoła Podstawowa, os. Stefana Batorego 101F, Poznań;
- rewaloryzacja pałacu w Kobylnikach;
- kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu (1983-93);
- kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie (1986-2005)
- budynek mieszkalno-usługowy, ul. Czajcza 1, Poznań (~1986) - współautorTeresa Myco-Golec - Nagroda II stopnia Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej 1987 (zespołowa).

Konkursy m.in.:
- na projekt koncepcyjny Domu Technika w Poznaniu (1970) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz - II nagroda równorzędna;
- SARP nr 490 - na projekt hotelu Orbis w Poznaniu (1972) - współautorzy: L. SternalZ. SkupniewiczHenryk Jarosz - III wyróżnienie;
- SARP nr 673 - na opracowanie koncepcji rozbudowy Teatru Polskiego w połączeniu z koncepcją programowo-przestrzenną zagospodarowania rejonu ul. 27 Grudnia w Poznaniu (1985) - współautorzy: L. SternalZ. Skupniewicz - I nagroda równorzędna.

Sędzia konkursowy SARP.

Członek Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami w Poznaniu.

Odznaczenia m.in.: Srebrna Odznaka SARP (1978), Złota Odznaka SARP (2009), medal ks. Kazimierza Odnowiciela.
Laureat medalu wojewody wielkopolskiego Ad Perpetuam Rei Memoriam (2004). Laureat Nagrody Honorowej Oddziału Poznańskiego SARP - współnie z Zygmuntem Skupniewiczem i Lechem Sternalem (2004).

 

*********************************************************************************
architekt Witold Milewski (1930-2021) – wspomnienie

Choć smutno pisać o kimś w czasie przeszłym, to czas płynie nieubłaganie i nieuchronnie życie każdego człowieka zmierza ku kresowi.
Dnia 29 września 2021 roku  odszedł z naszego grona  WIELKI ARCHITEKT, a przy tym jednocześnie zwykły i niezwykły człowiek – WITOLD MILEWSKI – członek Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Poznań i członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Witold Milewski, to architekt tworzący historię architektoniczną współczesnego Poznania, zawsze aktywnie i żywo zainteresowany problemami przestrzennymi naszego miasta.
Witold Milewski to także pasjonat lotnictwa. Posiadał licencję pilota i odnosił spektakularne sukcesy również w tej dziedzinie.
Samodzielnie i w zespole autorskim MILEWSKI-SKUPNIEWICZ-STERNAL zaprojektował i zrealizował w Poznaniu  wiele charakterystycznych budynków  o różnym  przeznaczeniu, w których otoczeniu codziennie się przechadzamy. Są to m.in. Kampus Uniwersytetu Przyrodniczego, Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego, obiekty dydaktyczne Politechniki Poznańskiej przy ul. Zamenhofa, dom studencki „Jowita” i stołówka UAM przy ul. Zwierzynieckiej, domy studenckie PP i AWF przy ul. św. Rocha, dom studencki „Eskulap” przy ul. Przybyszewskiego, Zespół Szkól Muzycznych przy ul. Solnej, Dom Weterana przy ul. Ugory, Zamek na Wzgórzu Przemysła, budynki mieszkalne, Zespoły Sakralne na os. Wichrowe Wzgórze, os. Zwycięstwa i w Suchym Lesie. 
Witold Milewski to Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym – laureat pierwszej edycji Nagrody Honorowej Oddziału Poznańskiego SARP (w zespole) przyznanej w 2004 roku. Za swą działalność społeczną na rzecz Stowarzyszenia i środowiska architektów wyróżniony Srebrną Odznaką SARP w roku 1978 oraz Złotą Odznaką SARP w 2009 roku. W 1988 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za rewaloryzację pałacu w Rydzynie oraz  medal za ochronę zabytków w województwie poznańskim.
Fragment laudacji dla Laureatów pierwszej Nagrody Honorowej Oddziału Poznańskiego SARP – Witolda Milewskiego, Zygmunta Skupniewicza i Lecha Sternala – wygłoszonej przez dr inż. arch. Grażynę Kodym-Kozaczko z Wydziału Achitektury na uroczystości ogłoszenia laureatów Nagrody, dnia 20 marca 2004 roku w Domu SARP – WOIA RP. 
„(...) Z dzisiejszej perspektywy koniec lat 50., lata 60. i początek 70. w Poznaniu oceniany jest jako czas owocnych poszukiwań twórczych w dziedzinie konstrukcji, funkcji i estetyki. Okres ten różnorodnością projektów i realizacji kontrastuje z wcześniej panującym socrealizmem oraz późniejszym ograniczeniem swobody twórczej m. in. przez dominację prefabrykacji. W ten owocny okres doskonale wpisuje się działalność honorowanego dziś zespołu (Milewski-Skupniewicz-Sternal). Uważne oko dostrzeże związki z twórczością najwybitniejszych architektów epoki modernizmu: Miesa van der Rohe, Waltera Gropiusa, Alvara Aalto oraz Le Corbusiera. Projektowane zespoły i budynki posiadają uniwersalne cechy dobrej architektury: wpisanie w teren i dążenie do wykorzystania jego walorów, prostotę i szczerość wobec materiałów oraz konstrukcji, klarowne struktury wewnętrzne, oparte o dopracowane rozwiązania funkcjonalne (…)”

Wspominając dziś naszego Kolegę Witolda, głos oddajemy Koledze architektowi, który współpracował z Nim przez ostatnie lata, bowiem Witold działał twórczo, aż do końca, a umarł mając lat 91 ……….  (architekt Katarzyna Wrońska SARP/IARP)

…. Dziadek Witek, bo tak pozwolił mi do siebie mówić Witold Milewski, od kiedy tylko pamiętam z wielką łatwością nawiązywał bezpośrednie kontakty z „młodym pokoleniem”. Tych młodszych od siebie wychowanków miał przynajmniej kilka pokoleń, bo związał prawie całe swoje zawodowe życie z Miastoprojektem Poznań /od 1952 do 2004 r./, przez które to biuro przewinęła się większość poznańskich architektów.  Dziadek Witek nosił w sobie jakąś radość przejawiającą się zarówno w projektowaniu, jak i w życiu, która przyciągała innych. Choć bezkompromisowy w swoich wizjach, co wyostrzyło się jeszcze bardziej pod koniec jego życia, miewał plany, w których dopuszczał też do głosu młodszych kolegów po fachu. Narady techniczne w jego domu zawsze musiały być burzliwe i dynamiczne. Na szczęście poczęstunek (uzupełniony o dobre wino) zawsze łagodził nastroje. 
Witek był bardzo pracowity i chciał być ciągle na czasie z nowinkami techniki. Było dla niego oczywiste, że muszę go nauczyć obsługi komputerowego programu wspomagającego projektowanie, mimo że pokolenie „seniorów architektury” zazwyczaj nie zaprzątało sobie już tym głowy. Jego wielkie marzenie o posiadaniu samochodu elektrycznego nie doczekało się niestety realizacji. Szczycił się za to tym, że w latach 60-tych jako pierwszy posiadał w Poznaniu motor marki Lambretta – wówczas obiekt pożądania i zazdrości każdego młodego kierowcy. 
Jego niespokojna natura, dawała też wyraz w jego niezliczonych pasjach. Nie sposób nie wspomnieć wielkiej miłości do latania, prawie tak silnej jak do architektury. Również w tej dziedzinie zdobywał nagrody, jak chociażby w celności lądowania szybowcem, wygrywając jako osiemdziesięciolatek ze znacznie młodszymi lotnikami. Był z tego bardzo dumny. Kto bywał w jego mieszkaniu, wie że programy telewizyjne o lotnictwie były chlebem powszednim. 
Zimą rok w rok wyjeżdżał na narty z rodziną i przyjaciółmi. Jeździł tak długo, na ile pozwalało mu zdrowie. Nie odpuszczał. Na osiedlowych uliczkach przechodnie widywali go na rowerze z porannym świeżym pieczywem i gazetą codzienną pod pachą. W ostatnim czasie choć bardziej pochylony, ciągle nie tracił animuszu. Cieszył się życiem do końca. 
Ciągle poszukiwał nowych wyzwań dla siebie, rozwiązywał problemy miasta Poznania jak wytrawny urbanista. Pozostawił po sobie dalekosiężne pomysły np. połączenia tramwajowego (częściowo tunelem) dworca kolejowego z lotniskiem miejskim w Poznaniu. Pomysł bezkolizyjnej trasy jest wybitny w swojej prostocie, trudniejszy do realizacji – ale tego się wymaga od wizjonerów, a Witek był nim bez wątpienia. Wierzył w logiczne rozwiązania dla miast. Miał żal, że nie pozwolono budować wyższego budynku „Altum” Uniwersytetu Ekonomicznego, że otynkowano dom akademicki „Eskulap” Uniwersytetu Medycznego, zasłaniając elewację 
z potłuczonych talerzy. Brakowało mu wizjonerów we władzach Poznania na miarę Cyryla Ratajskiego, Władysława  Czarneckiego czy Zbigniewa Zielińskiego nazywanego przez Witka pieszczotliwie „dziadzia” albo „Zbig”. Ten ostatni był dla Witka nauczycielem i mistrzem. 
Miewał też „małe pomysły”. Denerwowały go rozkłady jazdy w wiatach przystankowych sytuowane powyżej miejsc siedzących – sytuacja zdecydowanie niekomfortowa dla podróżnych. Interwencja przyczyniła się do zmiany polityki miasta w tym zakresie. Małe rzeczy, a tak użyteczne.
Wybrzmiewają mi w uszach słowa Witka: „Wysoko budujemy na wzniesieniu a nisko w dołku, żeby za każdym razem podkreślać naturalne ukształtowanie terenu”. Miał też mniej wyszukane powiedzonka jak np. „nie ma się co pieścić, musi się zmieścić”. Zazwyczaj pomagało i architektura się mieściła. 
Do końca starał się być samodzielny i mimo ciężkich chorób radził sobie z codziennością emeryta. Miewał melancholijne dni. Poprawiał sobie wtedy nastrój puszczając ,,Modlitwę” ulubionego Bułata Okudżawy. Jego ostatnim wielkim marzeniem projektowym przed śmiercią, było skończenie odbudowy Zamku Królewskiego na wzgórzu Przemysła w Poznaniu, w formie 6-szczytowej. 
Witek był dobrym człowiekiem i moim przyjacielem. Będzie nam go brakowało.

W imieniu środowiska architektów zrzeszonych w poznańskim SARP-ie i wielkopolskiej Izbie,
architekt Juliusz Dudniczek
https://www.facebook.com/SARP.Poznan

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Dom Weterana na Szelągu w Poznaniu (fot.: MOs810, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Poznan_Dom_Weterana_1.JPG) (dostęp 4.02.2020)Dom Studenta Akademii Medycznej Eskulap w Poznaniu; fot.: Radomil talk, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:DS_Eskulap_Pozna%C5%84_RB1.JPG (dostęp 4.02.2020)Biblioteka Główna i Budynek Dydaktyczny Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (Collegium Altum); fot.: Andrzej Otrębski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Collegium_Altum_w_Poznaniu#/media/Plik:Poznan_UE_Collegium_Altum.jpg (dostęp 4.02.2020)Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu; fot.: Patnac, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wniebowst%C4%85pienia_Pa%C5%84skiego_w_Poznaniu#/media/Plik:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wniebowst%C4%85pienia_Pozna%C5%84001.jpg (dostęp 5.10.2021

Źródła:

  • fot.: Archiwum SARP O. Poznań, w: 1996 Indeks Architektów Oddziału Poznańskiego SARP
Udostępnij na:
Biogram dodano: 04.10.2021 | Aktualizacja: 29.09.2023, 00:04:58 | Wyświetleń od 04.10.2021 r.: 1163