Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stefan Tadeusz HołówkoStanisław SerafinWłodzimierz Jan PadlewskiBarbara Hanna KowarskaEugeniusz AjewskiJanusz WojciechowskiJacek Miłosław MayMaciej WalczakMarek Tadeusz JaroszewiczJanusz GrobeckiNarcyz SzwedzińskiHenryka ZielińskaTadeusz Pomian BiesiekierskiMarcin BukowskiZbigniew JarnuszkiewiczTomasz KobosCzesław ThullieAleksander KołodziejczykZbigniew OkoniewskiJanusz Bolesław JaworskiJózef KorskiZofia ChmielewskaWładysław WalońskiTadeusz KościukKrzysztof Jerzy MasełkowskiKonrad January PławińskiWilhelm MarkiewiczAdam KawalerskiJerzy SiennickiLeszek FilarOlgierd Konstanty BobowskiAndrzej BoratyńskiJózef VogtmanElżbieta Iwona JarniewiczPiotr Leon CzyżewskiStefan Ludwik Bohusz-SiestrzeńcewiczStanisław RewersZofia PietraszunStefan StrugarekWiesław Albin GlosWładysław SłabyJan Tadeusz ŁosowskiJan Marian MatkowskiZbigniew Karol ZuziakZuzanna Borcz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Władysław Rzechowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Władysław Rzechowski

* 20.06.1920, Lublin

† 23.03.1975, Warszawa

Władysław Rzechowski - architekt, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949).

Starszy Wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Projektant w biurze Miastoprojekt w Warszawie.

Autor m.in.:
- odbudowa Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72/74, Warszawa (1946-51) - w zespole Piotra Biegańskiego;
- odbudowa Giełdy i Banku Polskiego, Pl. Bankowy 1, Warszawa (1950-54) - w zespole P. Biegańskiego;
- budynki mie­szkalne 7 kondygnacyjne, Al. Jero­zolimskie między ulicami Raszyńską i Sta­rynkiewicza (Osiedle "Kombajn"), Warszawa (1960-65) - współautorzy: Wojciech Onitzch, Marian Suli­kowski, Alina Supińska-Bursze, Teodor Bur­sze jr, Jerzy Teliga - nagroda (zespołowa) II Stopnia KBUA za rok 1961 w dziale budownictwa mieszkaniowego.

Konkursy m.in.:
- na projekt gmachu Teatru Wielkiego w Warszawie (1951) - współpraca - autor: Piotr Biegański; projektanci: Leszek Dąbrowski, Anna Banaszewska, Czesław Bogusz; współpraca: Jacek CydzikCzesław Czułowski, Andrzej Dzierżawski, T. Gałęzowski, Bronisław Gawryluk, Jerzy Główczewski, Z. Pawelski, H. Wojterkowska, E. Ziółkowski, Z. Krawczyński, Władysław Rzechowski, Eugeniusz Szparkowski - II wyróżnienie.

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Medal X-lecia PRL.

Pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

 

 

Galeria:

Osiedle Kombajn w Warszawie; fot.: Andrzej Zborski, Architektura 1964 nr 11

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.01.2016 | Aktualizacja: 23.03.2022, 01:21:36 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2184