Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Igor Stefan SzupłatAndrzej WujekWaldemar PreisJerzy Ładysław GoryckiKazimierz MacurZbigniew Stefan RoznerKazimierz ThorKrystyna KaletaMarian Piotr ŚramkiewiczAleksander LendzionTeresa DymekZasław Stanisław MalickiEugeniusz BudlewskiJoanna ChmielewskaJózef Tadeusz KędzierskiKazimierz Aleksander SołtykowskiLeszek StudnickiMichał KaczorowskiJózef Stefan RybickiJadwiga KalmusAdolf Inatowicz-ŁubiańskiJacek Antoni MichalskiBohdan PaczowskiUrszula ŻbikowskaJózef WołkanowskiLucjan CepaMaria Lucyna MaciejewskaEdward Marian WójtowiczStefan StellerKazimierz MaciejewskiAntoni PietrasRoland Ryszard KacperskiPaweł Andrzej HabdasWaldemar Eugeniusz KazimierczakTadeusz Henryk DerlatkaStanisław RewersStanisław Edmund Hilary FilasiewiczJerzy GrabowskiBohdan BoberskiZdzisław ŁuszczyńskiJan Wiktor SowaArtur ZajdlerMarian ŁyczkowskiJolanta Kamila SzczęsnaPiotr Weiss
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich

Znajdź architekta


Wyszukiwanie zaawansowane

Kalendarium

24 kwietnia 2024 r.

Urodzili się:

Zmarli:

Ostatnio dodani

Ostatnio zmarli

Wszyscy architekci

Dodaj architekta

II WŚ - lista strat

Okrągłe rocznice

Kontakt

Polityka cookies

Zbigniew Jan Młodzianowski
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Zbigniew Jan Młodzianowski

* 15.10.1948, Gdańsk

† 01.02.2023

Zbigniew Jan Młodzianowski - architekt.
​Członek SARP O. Wybrzeże. Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Status architekta twórcy.

Projektant w biurze Miastoprojekt w Gdańsku. Właściciel Zbigniew Młodzianowski Pracownia Architektury w Sopocie (od 1994). Współwłaściciel Horus Firma Architektoniczna Sp. z o.o. w Sopocie (2002-12), wiceprezes Zarządu (2002-18).

Autor m.in.:
- zespół biurowo-usługowy Alfa Forum, ul. Batorego 28-32, Gdynia (1999) - współautorzy: Piotr Rutkowski, Wojciech Rutkowski, Marek Moczorat, Maria Radziwiłowicz;
- hotel Radisson Blu, Długi Targ 19, Gdańsk (2009) - współautor P. Rutkowski, fasada dawnego hotelu Jantar (1955) od strony Długiego Targu Lech Kadłubowski;
- hotel i spa Sopotorium w Sopocie;
- budynek biurowy Meritum w Gdańsku-Oliwie.

Prezes ZO SARP (1988-91). Sędzia konkursowy SARP (2012-19).

Rzeczoznawca IARP.

Członek Honorowej Rady Architektury przy Prezydencie Miasta Sopotu (2016).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (8.02.2023).

 

***********************************************************************************
Mowa pożegnalna

Czcigodna Rodzino, drogie koleżanki, drodzy koledzy, przyjaciele… W imieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich żegnamy Zbigniewa Młodzianowskiego, naszego Kolegę, członka SARP, architekta twórcę.
Był Sędzią Konkursowym wybieranym przez środowisko do oceny projektów konkursowych, którymi konkurują architekci by uzyskać możliwość wykonania projektu, zrealizowania swoich wizji. Przy ocenie projektów Zbyszek obejmując nią sferę merytoryczną, twórczą, tak dyskusyjną, robił to bezstronnie, klarownie prezentując swoje zdanie i jednocześnie w sposób skromny, z szacunkiem dla innych poglądów. Ta jego cecha - skromność, wysuwała się na pierwszy plan. To wyjaśnia dlaczego sięgając do Internetu nie zobaczymy zbyt wielu informacji o jego działalności. Lubiłem nazywać go „Młodzianem”, w tym określeniu obok młodzieńczego entuzjazmu w tym co robił, energii w zmaganiu się z przeciwnościami losu, widziałem jak cecha skromności towarzyszyła jemu w tym co robił. Nie forsował na siłę swoich poglądów, chętnie dyskutował jasno prezentując swoje zdanie, często zabierał głos na naszych spotkaniach, ale też uznawał racje innych. Był aktywnym członkiem stowarzyszenia, przejmował się wieloma sprawami uprawiania zawodu i twórczości architektonicznej. Między innymi te jego cechy przyczyniły się do tego, że środowisko obdarzyło go zaufaniem powierzając pełnienie funkcji Prezesa Oddziału „Wybrzeże” od maja 1988 roku i prawie do końca stycznia 1991r. Jako Prezes przeprowadził nasze stowarzyszenie przez burzliwy okres przemian politycznych, przeszliśmy go suchą stopą, ale z dużym impulsem do działania inspirowani jego pomysłami.
Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej karierę zawodową zaczynał w Miastoprojekcie Gdańsk – wielkim biurze będącym kolebką twórczości i doskonalenia zawodowego wielu architektów. Potem wyjechał do Finlandii. Jego wyjazd był brzemienny dla jego zdrowia, z którego skutkami zmagał się do końca życia.
Pracował w dużych zespołach przy projektowaniu odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Pracując w firmie Horus współtworzył projekty wielu ważnych architektonicznie budynków takich jak nagrodzona Alfa Plaza w Gdyni, wpisany w krajobraz sopockiej architektury Hotel Rezydent, Radison Blue przy Długim Targu w Gdańsku, Sopotorium w Sopocie, czy budynek biurowy Meritum w Oliwie.
Był mistrzem odręcznego rysowania projektów. Tworzył je oburęcznie, zaczynał lewą a kończył prawą lub odwrotnie. Miał tak pewną rękę, że projekty jakie rysował mogą stanowić wzór graficznego języka jakim architekt przedstawia swoje dzieła. Uwielbiał rysować przekroje. Zapewne dlatego, że w nich łączył inżynierską technikę budowlaną z twórczą sztuką architektury.
Cześć jego pamięci!
Jako architekt jest ciągle z nami w swoich dziełach.

Paweł Wład Kowalski

 

 

Galeria:

Alfa Forum w Gdyni; fot.: https://horus-fa.pl/projekty/category/architektura/ (dostęp 9.02.2023)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 09.02.2023 | Aktualizacja: 01.02.2024, 00:32:56 | Wyświetleń od 09.02.2023 r.: 631