Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zygmunt LutomskiMarta IngardenAndrzej Stefan GruszeckiKarol Kazimierz OpicAndrzej KrzyżańskiZygmunt DmowskiMałgorzata Serwińska-MichalskaWitold WierzbickiJerzy WirskiMieczysław NiemczykKazimierz GregorkiewiczWładysław Andrzej StrumiłłoJan SuligaLeon Marek SuzinTadeusz KonopackiJózef SzostakiewiczJerzy ChorzewskiKarol RóżaJuliusz Remigiusz PrandeckiKrzysztof Jerzy MasełkowskiZygmunt Władysław MięsowiczWilhelm MarkiewiczWiktor Franciszek Krzakowski-JastrzębiecZygmunt Paweł BujnowskiRoger Stanisław SławskiWacław WekerAlfred RuebenbauerLech Kazimierz WesołowskiKazimierz MaciejewskiStanisław Michał WohnOskar Wiktor SosnowskiAnna HejnarJanusz WicStanisław RewersMarek NiklewiczWanda PencakowskaAleksander FilepowiczStanisław WierciochHenryk Marian JucewiczJerzy NosekMarek Wacław JanowskiAntoni PawlikowskiAneta Wlazło-CzmyrMariusz Rajmund SzafarzyńskiStanisław Marchwicki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zbigniew Wojciech Baum
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej

arch. Zbigniew Wojciech Baum

* 10.04.1964, Białystok

† 16.12.2021

Zbigniew Wojciech Baum - architekt, urbanista.
​Członek Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP (od 2015).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (1989). Absolwent Podyplomowego Studium Urbanistycznego na Politechnice Białostockiej.

Projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku. Współwłaściciel Prosper sc. w Białymstoku.

Autor m.in.:
- hotel Esperanto, ul. Legionowa 10, Białystok (2012) - współautor Piotr Łodziński.

Członek miejskich komisji urbanistyczno-architektonicznych w Białymstoku i Supraślu. Członek Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku.

Członek Rady Okręgowej PDOIA RP.

Pochowany na Cmentarzu Farnym w Białymstoku (21.12.2021).


*************************************************************************
WSPOMNIENIE
architekt Zbigniew Baum (1964-2021)

Ciężko jest wypowiadać się o Tobie Zbyszku w czasie przeszłym. Ciężko jest zrozumieć to co się stało. Znałem Cię od kilkudziesięciu lat jako świetnego zawodowca. Byłeś architektem z krwi i kości. Kochałeś ten ciężki i niewdzięczny zawód. Podejmowałeś się zadań projektowych w najtrudniejszych przestrzeniach publicznych i nie bałeś się ryzykownych decyzji. Twoja wieloletnia współpraca z Piotrem była wzorem, jak można zespołowo tworzyć wspaniałą architekturę. Realizacje Twoich projektów zawsze wzbogacały środowisko zbudowane i kreowały ład otaczającej przestrzeni. To finezyjne wyczucie wynikało z faktu, że przez wiele lat spełniałeś się jako urbanista w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. I robiłeś to doskonale. Dlaczego? Ponieważ jak nikt inny „czułeś” nasze miasto i jego przestrzeń. Ty po prostu kochałeś Białystok. Twoja wizja śródmieścia jeszcze przez wiele dziesiątek lat będzie wdrażana w życie, a obiekty i przestrzenie publiczne tworzone w przyszłości o plany zagospodarowania przestrzennego Twojego autorstwa z całą pewnością znacząco wzbogacą nasze miasto.

Od 4 lat miałem przyjemność i zaszczyt bezpośrednio z Tobą współpracować w Radzie Podlaskiej Izby Architektów. Byłeś jej dobrym duchem, wnoszącym zawsze pozytywne emocje. Czułeś rolę architekta, jako zawodu zaufania publicznego. Rozumiałeś i znałeś warsztat tego zawodu. Twój głos doradczy był zawsze przez wszystkich z uwagą wysłuchiwany. I nie tylko w granicach naszej okręgowej izby. Wielokrotnie reprezentowałeś nas na forum krajowym, gdzie zyskałeś szacunek Koleżanek i Kolegów z całej Polski. Miałeś wyraziste poglądy i czułeś rolę etyki zawodu. W oparciu o Twój dorobek, szacunek dla przestrzeni i zawodu, można byłoby praktycznie spisać nowy Kodeks etyczny. I byłby to najlepszy zbiór tych zasad.

Odchodząc nagle i tak przedwcześnie pozostawiłeś po sobie pustkę. Jest smutek i żal za niesprawiedliwość losu odbierającego Rodzinie i nam architektom dobrego, radosnego i ciągle głodnego nowych wyzwań prywatnych i zawodowych, Męża, Ojca, Przyjaciela.

Waldemar Jasiewicz, architekt
Przewodniczący PD OIARP

 

 

Galeria:

Hotel Esperanto w Białymstoku; fot.: https://roben.pl/realizacje/galeria-realizacji/nowoczesny-hotel-w-centrum-bialegostoku_r4309 (dostęp 28.12.2021)fot.: Archiwum PDOIA RP

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 17.12.2021 | Aktualizacja: 16.12.2023, 01:09:18 | Wyświetleń od 17.12.2021 r.: 1381