Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Urszula Zambrzycka-RzendkowskaWojciech Marian PietrzakHalina Tarsa-ChylińskaHenryk Stefan JaworowskiJerzy PilitowskiBarbara JurlewiczJerzy KiedoWitold SkowronekTadeusz Zygmunt KunowskiAdam Jan JareckiWojciech ZaleskiBolesław Szmidt (Schmidt)Andrzej Antoni KowalewskiMarcin Feliks PrzyłubskiJanusz MorekTeodor Bursze JrKrystyna Teresa Król-DobrowolskaZygmunt Antoni SkibniewskiJan WęcławskiBarbara Bojanowska-ZiemskaBranisław GawrylukLech Mikołaj KadłubowskiWłodzimierz Antoni KrakowskiBruno Henryk ZborowskiJerzy Adam StajudaKazimierz Antoni KrzyżanowskiRomana CielątkowskaHenryk CzerwińskiDanuta Wiesława StrachockaGerard Antoni CiołekWiktor BalloghMarian Bernard WimmerBronisław Bruno BauerZygmunt KnotheWłodzimierz CzarniakTadeusz PfütznerZenon Klemens SpingarnStefan ManasterskiKrystyna NyklińskaOlgierd Władysław CzernerAndrzej Franciszek WęcławskiLeszek Adam KołaczStefania Zamojska-StanisławskaMieczysław Józef StachiewiczAndrzej Antoni Gniazdowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zbigniew Wojciech Baum
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej

arch. Zbigniew Wojciech Baum

* 10.04.1964, Białystok

† 16.12.2021

Zbigniew Wojciech Baum - architekt, urbanista.
​Członek Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP (od 2015).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (1989). Absolwent Podyplomowego Studium Urbanistycznego na Politechnice Białostockiej.

Projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku. Współwłaściciel Prosper sc. w Białymstoku.

Autor m.in.:
- hotel Esperanto, ul. Legionowa 10, Białystok (2012) - współautor Piotr Łodziński.

Członek miejskich komisji urbanistyczno-architektonicznych w Białymstoku i Supraślu. Członek Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku.

Członek Rady Okręgowej PDOIA RP.

Pochowany na Cmentarzu Farnym w Białymstoku (21.12.2021).


*************************************************************************
WSPOMNIENIE
architekt Zbigniew Baum (1964-2021)

Ciężko jest wypowiadać się o Tobie Zbyszku w czasie przeszłym. Ciężko jest zrozumieć to co się stało. Znałem Cię od kilkudziesięciu lat jako świetnego zawodowca. Byłeś architektem z krwi i kości. Kochałeś ten ciężki i niewdzięczny zawód. Podejmowałeś się zadań projektowych w najtrudniejszych przestrzeniach publicznych i nie bałeś się ryzykownych decyzji. Twoja wieloletnia współpraca z Piotrem była wzorem, jak można zespołowo tworzyć wspaniałą architekturę. Realizacje Twoich projektów zawsze wzbogacały środowisko zbudowane i kreowały ład otaczającej przestrzeni. To finezyjne wyczucie wynikało z faktu, że przez wiele lat spełniałeś się jako urbanista w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. I robiłeś to doskonale. Dlaczego? Ponieważ jak nikt inny „czułeś” nasze miasto i jego przestrzeń. Ty po prostu kochałeś Białystok. Twoja wizja śródmieścia jeszcze przez wiele dziesiątek lat będzie wdrażana w życie, a obiekty i przestrzenie publiczne tworzone w przyszłości o plany zagospodarowania przestrzennego Twojego autorstwa z całą pewnością znacząco wzbogacą nasze miasto.

Od 4 lat miałem przyjemność i zaszczyt bezpośrednio z Tobą współpracować w Radzie Podlaskiej Izby Architektów. Byłeś jej dobrym duchem, wnoszącym zawsze pozytywne emocje. Czułeś rolę architekta, jako zawodu zaufania publicznego. Rozumiałeś i znałeś warsztat tego zawodu. Twój głos doradczy był zawsze przez wszystkich z uwagą wysłuchiwany. I nie tylko w granicach naszej okręgowej izby. Wielokrotnie reprezentowałeś nas na forum krajowym, gdzie zyskałeś szacunek Koleżanek i Kolegów z całej Polski. Miałeś wyraziste poglądy i czułeś rolę etyki zawodu. W oparciu o Twój dorobek, szacunek dla przestrzeni i zawodu, można byłoby praktycznie spisać nowy Kodeks etyczny. I byłby to najlepszy zbiór tych zasad.

Odchodząc nagle i tak przedwcześnie pozostawiłeś po sobie pustkę. Jest smutek i żal za niesprawiedliwość losu odbierającego Rodzinie i nam architektom dobrego, radosnego i ciągle głodnego nowych wyzwań prywatnych i zawodowych, Męża, Ojca, Przyjaciela.

Waldemar Jasiewicz, architekt
Przewodniczący PD OIARP

 

 

Galeria:

Hotel Esperanto w Białymstoku; fot.: https://roben.pl/realizacje/galeria-realizacji/nowoczesny-hotel-w-centrum-bialegostoku_r4309 (dostęp 28.12.2021)fot.: Archiwum PDOIA RP

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 17.12.2021 | Aktualizacja: 16.12.2023, 01:09:18 | Wyświetleń od 17.12.2021 r.: 1541