Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy Władysław SołtanMaria WaschkoWiesław RomańskiWaldemar PreisAndrzej Leonard NitschMichał ŁukowskiZygfryd PruchniewskiJan BoberskiJerzy HryniewieckiWaldemar Stanisław BillewiczWiesław Wojciech WieczorkiewiczMirosław LeśniewskiStefan ListowskiTadeusz Piotr WąsikJacek Władysław OlpińskiJózef RomaszkiewiczJacek Józef ZielonkaStanisław KrólStanisław PłoskiLeon KowalczykAndrzej ŁuczkowskiWacław KowalewskiZbigniew Joachim RzepeckiMichał Sławomir HolkaBohdan Hilary Józef TreterStefan Janusz MüllerMiron Antoni RozkosznyRudolf Feliks MacuraZdzisław BiechowiakTadeusz Wojciech PękalskiAnna HejnarStanisław HagerAndrzej MedweckiHenryk Tadeusz PielichowskiKrzysztof Konrad KasperskiAntoni ChoroszuchaMarek Piotr PakułaMarcin Zbigniew PawlikowskiLech Ksawery MackiewiczStanisław DeńkoJarosław Jan PudlińskiAleksander Aleksy GrygorowiczPaweł SzymborskiHelena LemańskaKazimierz Stanisław Koclęga
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Edmund Kiełtyka
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Edmund Kiełtyka

* 03.08.1942, Lens (Francja)

† 24.11.2009, Jelenia Góra

Edmund Kiełtyka - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Jelenia Góra. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1967).

Architekt Województwa Jeleniogórskiego (1980-82).

Konkursy m.in.:
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny osi Dworzec - Rynek w rejonie ul. Mickiewicza w Raciborzu (1969) - współautor Zbigniew Malinowski; współpraca Alicja Woron ​ - zwrot kosztów

Członek SARP O. Wrocław (1969-?).
Członek SARP O. Jelenia Góra. Wiceprezes ZO SARP. Członek ZO SARP.

Laureat nagrody ministerialnej za projekt Planu Zagospodarownia Przestrzennego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Odznaczenia m.in.: Złota Odznaka SARP (2006).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.

 

**************************************************
WSPOMNIENIE

Tytuł magistra inżyniera architekta uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu w roku 1967 i w tym też roku podjął pracę we Wrocławskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. W latach 1967-1978 pracował w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Wałbrzychu, a potem w Miastoprojekcie Wrocław.
Następnie w latach 1971-1972 odbył służbę wojskową, a po jej ukończeniu przeniósł się do Katowic, gdzie rozpoczął pracę w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego, zostając w 1978 kierownikiem Zespołu Osadnictwa i Usług w Pracowni Urbanistycznej Rozwoju Budownictwa. Wśród szeregu opracowań, których był autorem lub współautorem, na szczególną uwagę zasługuje projekt Planu Zagospodarowania Przestrzennego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, za który Edmund i pozostali autorzy otrzymali nagrodę ministerialną.
Po przyjeździe do Jeleniej Góry, w latach 1980 – 1982 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Jeleniej Górze, a następnie Dyrektora Biura, będąc jednocześnie Architektem Województwa Jeleniogórskiego.
W latach 1983 -1986 przebywał na kontrakcie w Algierii.
Od 1986 prowadził własną praktykę projektową z architektami: Jerzym Makowskim i Tomaszem Polańskim.
Pod koniec lat 90 podjął pracę w Urzędzie Miejskim w Jeleniej Górze, współpracując jednocześnie z Jeleniogórskim Biurem Planowania i Projektowania, gdzie po przejściu na emeryturę był aktywny zawodowo do ostatnich swych dni.
Podczas swego jeleniogórskiego okresu, w którym zajmował odpowiedzialne stanowiska w administracji państwowej i samorządowej, Edmund wykonał liczne projekty różnego rodzaju budynków, jak też i znaczącą ilość planów zagospodarowania przestrzennego. Realizacje te świadczą o doskonałym warsztacie i zawodowym kunszcie ich Autora.
Ale niezależnie od pracy zawodowej i związanymi z nią zainteresowaniami, od początku swego pobytu w Jeleniej Górze, aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczył w pracy wówczas niedawno powstałego Jeleniogórskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przez szereg kadencji był członkiem zarządu Jeleniogórskiego Oddziału SARP, pełniąc różnorakie funkcje w jego organach. Za swą aktywną pracę, w roku 2006, uhonorowany został Złotą Odznaką SARP.
Odszedł od nas nie tylko świetny architekt i urbanista, ale Człowiek prawy, szlachetny, bezkompromisowy, jednym słowem Przyzwoity. O Jego niezłomnej, uczciwej postawie świadczy fakt, iż w roku 1982 zdecydował się podpisać List "44" do Sejmu PRL przeciwko wprowadzeniu i utrzymywaniu stanu wojennego, co kosztował Go to utratę stanowiska Architekta Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Edmund wiedział co za to grozi, ale był głęboko przekonany, że przyzwoitość wymaga, żeby się tak zachować.
Edmund to też człowiek otwarty, taktowny, ciepły i towarzyski, obdarzony niezwykłym poczuciem nieco abstrakcyjnego humoru. Jego słynne bon moty będą jeszcze długo powtarzane wśród tych, co Go znali. Lubiany za uczciwość, życzliwość wobec ludzi, służył zawsze wyważoną, roztropną radą i był ceniony, jako wytrawny dyskutant i polemista. Jego cechy charakteru powodowały, że był Osobą, która potrafiła zjednywać sobie ludzi, była szanowana za wiedzę, umiar i rozwagę, będąc mile widzianą w każdym towarzystwie, gdzie zawsze potrafiła się z klasą znaleźć i wyraziście zaznaczyć swoją pożądaną i cenną obecność. Koleżeński, rzetelny, solidny, lojalny, dotrzymujący słowa – zalety Jego charakteru można mnożyć. Z tym większym żalem przychodzi nam się z Nim pożegnać.
Seneka podkreślał, że życie to nic innego jak droga w kierunku śmierci. Ale tę drogę można przebyć różnie. Edmund przeszedł ją przykładnie, a odchodząc pozostawił po sobie tylko dobre wspomnienia i żal że już Go z nami nie będzie. Ale będzie z nami pamięć o Nim. Pamięć jak najlepsza…

Wojciech Drajewicz

 

Galeria:

Nagrobek Edwarda Kiełtyki na Cmentarzu nr 2 w Jeleniej Górze; fot.: http://cmentarz.jgora.pl/zdjecia/grob_32B_CK2_22_3.jpg (dostęp 3.08.2019)

Źródła:

  • fot.: Kazimierz Piotrowski
  • sarp.jgora.org.pl
Udostępnij na:
Biogram dodano: 02.12.2011 | Aktualizacja: 24.11.2020, 01:22:17 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 3205