Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Adam KotarbińskiJózef PiwowarczykWłodzimierz WapińskiMaria NiemczykRoman MajchrzakStanisław AlbrechtZofia DziewulskaJan Antoni WiduchBolesław Tadeusz MaliszJózef JędrzejczakBohdan DamięckiWacław Jerzy HryniewiczLech Mikołaj KadłubowskiJacek KardaszewskiJózef Anatoliusz BalickiKonstanty OlechnowiczGwidon RemleinHenryk GąszewskiJulian Augustyn Wojciech DuchowiczRadosława Bożena LombarskaBeata AdamowiczZbigniew Kazimierz SzydłowskiWładysław RzechowskiWalerian BieleckiJulian AmbroziewiczStefan StrojekJerzy GelbardLudwik WojtyczkoTadeusz KrafftHenryk StępczakJerzy Michał BogusławskiRyszard LisiewiczJan SiwekTadeusz Paweł MaszkiewiczRyszard KotwińskiTadeusz Bronisław MulickiZiemowit PokornyJacek BonclerKarola BlochMirosław SkorczyńskiJulian MicułaZygmunt SchmidtJerzy CiszewskiGabriel KonopkoJarosław Wojciech Antoni Weiss
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Janusz Zygmunt Cierpiński
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Janusz Zygmunt Cierpiński

* 12.11.1924, Wilno

† 19.05.2018

Janusz Zygmunt Cierpiński - architekt, urbanista.
​Członek O. Warszawskiego SARP (od 1954). Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Autor m.in.:
- osiedle WSM Mokotów - kolonia I-XII, Warszawa (~1955) - współautorzy: Zasław Malicki, Stefan Tworkowski, Bronisław EibelZbigniew Filipow, Zofia Garlińska-Hansen, Zofia Gurtzman, Bogusław Karczewski, Mieczysław Nowak, Jacek Nowicki, Stanisław Sikorski, Krystyna Szeronos, Danuta Szymanowska-Nowak, Marian Szymanowski, Antoni Tarczewski, Jerzy Wilk - Nagroda KUA I stopnia (zbiorowa) - 1956;
- plan odbudowy miasta Skopje (1964-65) - współautorzy: Stanisław Jankowski (kierownik zespołu), Juliusz Wilski (zastępca kierownika zespołu), Stanisław Broniewski, Stanisław Furman, Zbigniew Galperyn, Bohdan Jastrzębski, Olgierd Kaczyński, Olgierd Kuncewicz, Kazimierz Marczewski, Tadeusz Michalak, Maria Niemczyk - Nagroda Specjalna Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1967);
- plan zagospodarowania przestrzennego Warszawskiego Zespołu Miejskiego wraz z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy (~1969) - w zespole współpracującym - autorzy: Czesław Kotela, Stanisław Parczyński, Zenon Nowakowski, Stanisław Jankowski, Wojciech Karbownik, Tadeusz Michalak, Bogdan Wyporek, Andrzej Rogowski, Andrzej Trochimowski, Zdzisław Glinicki + zespoły współpracujące - Nagroda I stopnia (zespołowa) Ministra BiPMB (1969);
- plan odbudowy miasta Chimbote w Peru (1971-72) - współautor S. Jankowski + zespół.

Konkursy m.in.:
- SARP nr 284 - na projekty typowych budynków szkoły podstawowej dla wsi i niewielkich osiedli (1959) - współautorzy: Jerzy Grochowski, Z. Malicki, M. Szymanowski, Andrzej Wadowski - 2 x nagroda równorzędna z premią;
- na szkicowy projekt 3-kondygnacyjnego domu handlowego Społem (1959) - współautorzy: J. Grochowski, Z. Malicki, M. Szymanowski - 2 x wyróżnienie równorzędne;
- na projekt 15-izbowej szkoły prefabrykowanej (1960) - współautorzy: J. Grochowski, Z. Malicki, M. Szymanowski + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na opracowanie koncepcji generalnej ukształtowania centrum dyspozycyjno-usługowego w Łodzi (1965) - współautorzy: Bogdan Wyporek, Jerzy SkrzypczakBarbara Wyporek + zespół - II nagroda rónorzędna.

Członek Honorowy Towarzystwa Urbanistów Polskich. Prezes Oddziału Warszawskiego TUP (1987-93). Sekretarz Generalny TUP (1993-97).

Ekspert ONZ.

Żołnierz 6 Samodzielnej Brygady Partyzanckiej AK okręgu Wileńskiego, pseudonim "Brat".

Odznaczenia m.in.: Krzyż Armii Krajowej.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (28.05.2018).

 

 

Galeria:

Projekt konkursowy na centrum Łodzi (1965) - II nagroda równorzędna; fot.: Architektura 1965 nr 6

Źródła:

  • fot.: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/227627/edition/226601/content (dostęp 21.09.2021)
Udostępnij na:
Biogram dodano: 24.05.2018 | Aktualizacja: 19.05.2023, 00:50:19 | Wyświetleń od 24.05.2018 r.: 1980