Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zdzisław Ryszard HirschBarbara Matynia-ŁyżwińskaJan Adam ChałupskiStanisław ZiemskiAdam NaszarkowskiTadeusz Zygmunt KunowskiJanusz Józef SzarszewskiMarcin Feliks PrzyłubskiCezary BiałowolskiRyszard RodakRomuald WirszyłłoSzczepan Karol BaumKarol Ferdynand SkomorowskiZdzisław ArctKazimierz GoławskiKarol SicińskiXymena Krystyna ZaniewskaWitold GąsiorowskiCzesław WegnerJerzy PomianowskiWładysław Stanisław AraszkiewiczJerzy Henryk ZaleśnyAndrzej Jan GlazerFeliks Florian JezierskiArnold MajorekAleksander Julian KafarskiBernard CoftaOtton FedakZygmunt ŁomskiEmilia HiżAdam Andrzej HenrychLongin RzewuskiJan Bolesław BochniakIrena BertigJerzy Andrzej ZubrzyckiJan StrzeszewskiEdward Antoni SilskiStanisława JaszczewskaTomasz PolańskiZofia ŁuczyńskaTomasz Andrzej GłowackiZbigniew Ludwik KrawczyńskiJerzy CiszewskiWacław Czesław PiziorskiGrzegorz Wasyluk
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Włodzimierz Ściegienny
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Włodzimierz Ściegienny

* 11.11.1921, Częstochowa

† 10.03.1990, Częstochowa

Włodzimierz Ściegienny - architekt, malarz.
​Członek SARP O. Częstochowa.
​Absolwent Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1951). Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Status architekta twórcy (1981).

Kierowniuk pracowni w biurze Miastoprojekt Częstochowa. Wykładowca w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

Autor m.in.:
- Grób Nieznanego Żołnierza w Częstochowie (1963) - wyróżnnienie honorowe SARP;
- fontanna z rzeźbą "Pani Kowalska", Skwer Solidarności, Częstochowa (1964);
- Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej w Częstochowie (1965) - wyróżnnienie honorowe SARP;
- Pawilony Wystawowe CEPELIA w Częstochowie (1975) - Nagroda Ministra za wybitne osiągnięcia twórcze;
- Pałac Ślubów w Częstochowie (1987).

Członek ZPAP.

Odznaczenia m.in.: Złota Odznaka SARP (2009), Złota Odznaka "za zasługi dla Województwa Częstochowskiego", Medal 40-lecia PRL (1986).
Laureat Nagrody Wojewody Częstochowskiego za osiągnięcia twórcze.

 

*************************************************************************************************************

WSPOMNIENIE

Włodzimierz Ściegienny urodził się 11 listopada 1921 roku w Częstochowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale malarstwa, a także architekturę, która zaraz po wojnie utworzona została na Akademii Górniczo-Hutniczej, a potem na Politechnice Krakowskiej. Studiował w latach 1946-1951. Włodzimierz Ściegienny całe swoje życie i twórczość związał z Częstochową. Pracował w Miastoprojekcie na stanowisku kierownika pracowni projektowej. Był członkiem ZPAP i SARP. Posiadał status architekta twórcy, przyznany w 1981 roku przez Ministra Kultury i Sztuki. Zakres jego zainteresowań był tak wielki, że czuł ciągłą potrzebę poszukiwań własnego stylu i środków wypowiedzi artystycznych w wielu kierunkach sztuki: malarstwie sztalugowym, polichromii ściennej, rysunku, grafice, rzeźbie i architekturze. Do ważniejszych realizacji z zakresu architektury wymienić należy: Grób nieznanego żołnierza (1963) - projekt i realizacja architektury w granicie i metaloplastyce, Fontanna zwana Panią Kowalską (1964), Rezerwat Archeologiczny (1965) - projekt i realizacja muzeum (architektura i mozaika, a także autorskie grafiki opracowane jako teka exlibrisów dla Rezerwatu Archeologicznego w Częstochowie, wieżowce i budynek dawnej restauracji Adria przy al. Armii Krajowej, Pawilony wystawowe "Cepelia" (1975) - projekt i realizacja architektury budynku, architektury wnętrz, unikatowej mozaiki, Pałac ślubów (1987) - projekt i realizacja architektury, wnętrz; witraże i pionowy żyrandol proj. Karoliny Ściegienny. Realizował się też jako twórca sztuki religijnej we wnętrzach wielu kościołów, tworząc freski, sgraffito, witraże, własne projekty ołtarzy, sprzętów i szat liturgicznych. Przykłady tych realizacji odnaleźć można w kościele w Żytnie, Parzymiechach, Żarkach Letnisko, Grodźcu k. Będzina, a także w kościele św. A. Padewskiego, czy św. Barbary w Częstochowie. W malarstwie sztalugowym, tworzył w technice olejnej, w różnych założeniach i konwencjach twórczych, tworząc własny rozpoznawalny styl. Charakterystyczna kreska cechowała również jego liczne rysunki, grafiki, ilustracje. Medalierstwo, było jeszcze jedną pasją twórczą. Wykonał około 60 medali okolicznościowych i upamiętniających bliskich mu ludzi. Dzieła jego były wystawiane w kraju i za granicą, wiele prac znajduje się w zbiorach muzealnych i w rękach prywatnych. W okresie aktywności twórczej, Włodzimierz Ściegienny, publikował artykuły naukowe w Wydawnictwie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie wykładał w Instytucie Wychowania Artystycznego, są to: "Kreacje w przestrzeni restytuowanej" i "Prawo widzenia". Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: wyróżnienie honorowe SARP za Muzeum-Rezerwat Archeologiczny i za Grób Nieznanego Żołnierza, Nagrodę Ministra za wybitne osiągnięcia twórcze - Pawilony Wystaw "Cepelia", Nagrodę Wojewody Częstochowskiego za osiągnięcia twórcze oraz Złotą Odznakę "Zasługi dla Województwa Częstochowskiego". Zmarł 10 marca 1990 roku.
Emilia Malec-Zięba​

 

 

Galeria:

Pałac Ślubów w Częstochowie; fot.: Przykuta, https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_%C5%9Aciegienny#/media/Plik:Cz%C4%99stochowa_Pa%C5%82ac_%C5%9Alub%C3%B3w_19.08.09_p.jpg (dostęp 1.03.2020)Fontanna Pani Kowalska w Częstochowie; fot.: Przykuta, https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_%C5%9Aciegienny#/media/Plik:Cz%C4%99stochowa_skwer_Solidarno%C5%9Bci_fontanna_28.04.2012_p.jpg (dostęp 1.03.2020)Pawilon Cepelii w Częstochowie; fot.: Andrzej Otrębski, https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_%C5%9Aciegienny#/media/Plik:Czestochowa_Cepelia_mozaika.jpg (dostęp 1.03.2020)

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_%C5%9Aciegienny (dostęp 1.03.2020)
Udostępnij na:
Biogram dodano: 27.02.2020 | Aktualizacja: 10.03.2022, 02:27:53 | Wyświetleń od 27.02.2020 r.: 1688