Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Regina Pawuła-PiwowarczykZdzisław Jan HryniakWłodzimierz Jan PadlewskiWitold Jan OlejakWitold Maciej ŁasiewickiJan Jeremi DobrowolskiAdolf KosibaJózef JaszuńskiHenryk WiercińskiWacław GasińskiJerzy GajewskiRyszard AdamkiewiczJerzy Stanisław ŁukanowskiStanisław Nikodem PospieszalskiStanisław MichnoWładysław JotkiewiczMieczysław KrólZbigniew GrudzińskiZbigniew Włodzimierz CzarneckiAndrzej PopielHenryk HajdaszStefan RóżyckiStanisław ŻarynTomasz PelcBohdan Tadeusz UrbanowiczRomuald MillerHenryk LewulisAlfons Emil GravierJan KossowskiLudwik KinowskiWłodzimierz ŚliwczyńskiBarbara JakubowskaTadeusz DuszaEdmund LissnerTadeusz Wojciech PękalskiLeonid MasłowJędrzej BadnerWitold DolińskiKrystyna KonopkaIrena Jadwiga RóżańskaAndrzej Kazimierz LipskiJan KarlikowskiZbigniew Karol ZuziakJózef MałekJan Grzegorz Potacki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Marek Ludwik Wroński
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Marek Ludwik Wroński

* 17.05.1944, Zakopane

† 30.01.2022

Marek Ludwik Wroński - architekt, konserwator zabytków.
Członek SARP O. Jelenia Góra. ​Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1968). Absolwent Studium podyplomowego budownictwa oświaty na Politechnice Wrocławskiej.

Autor m.in.:
- zespół mieszkaniowy Zabobrze III w Jeleniej Górze;
- przebudowa Rynku w Jeleniej Górze (1996);
- translokacja domu przysłupowego "Zagroda Kołodzieja" w Zgorzelcu (2005);
- adaptacja wieży zamkowej na widokową w Jeleniej Górze (2010).

Członek OKR SARP (2003-12).

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Strzelinie (22.02.2022).

 

*******************************************************************************
WSPOMNIENIE O ARCHITEKCIE MARKU WROŃSKIM

W dniu 30 stycznia 2022 roku, w wieku 78 lat, odszedł architekt Marek Wroński. Był twórcą wszechstronnym, autorem ponad tysiąca projektów architektonicznych oraz zespołów urbanistycznych. Podczas niemal pięćdziesięcioletniej kariery zawodowej zajmował się projektowaniem budynków mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej, o każdej skali wielkości. Sporządzał plany wnętrz, szat roślinnych, adaptacji i ochrony zabytków. Działał na terenie całego Dolnego Śląska, przede wszystkim w Jeleniej Górze i okolicach, a także w Wałbrzychu, Wrocławiu, miastach całej Polski.
Był autorem projektu układu urbanistycznego oraz architektury dużego zespołu mieszkalnego Zabobrze III w Jeleniej Górze (1988), gdzie sam mieszkał. Opracował liczne projekty rewitalizacji i remontów zabytkowych kamienic i uzupełnień zabudowy w ścisłym centrum Jeleniej Góry. Zaprojektował przebudowę jeleniogórskiego Rynku (1996) - schodów, zieleni, małej architektury, nowej posadzki.
Marek Wroński urodził się 17 maja 1944 roku w Zakopanem. Dzieciństwo i młodość spędził jednak w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Studia architektoniczne oraz podyplomowe (z projektowania budynków oświatowych) ukończył na Politechnice Wrocławskiej. Kilka lat pracował jako architekt w Wałbrzychu a następnie przeniósł się do Jeleniej Góry (1974), gdzie osiadł na stałe. Zawsze jednak był silnie emocjonalnie związany ze swoim rodzinnym miastem, Strzelinem i tam zostanie pochowany.
Pochodził z rodziny urzędników oraz osób ściśle związanych z kulturą polską - wśród jego przodków był organizator i naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie, dyrektor departamentu ministerstwa oświaty, profesor i autor książek, dyrektor pedagogiczny zespołu pieśni i tańca “Mazowsze” i attaché kultury polskiej na placówce dyplomatycznej w Belgii. Od swoich rodziców i ich rodzeństwa czerpał wiedzę i liczne zainteresowania historią, kulturą, literaturą i sztuką, astronomią oraz przyrodą. Był zapalonym ogrodnikiem.
W 2005 roku podjął się trudnego zadania, jakim była translokacja zabytkowego domu przysłupowego, który stanął w Zgorzelcu wraz z zabudową uzupełniającą jako “Zagroda Kołodzieja”. W 2010 wykonał projekt rewitalizacji wieży zamkowej w Jeleniej Górze, którą zaadaptowano na wieżę widokową. Marek Wroński często był zatrudniany do opracowania planów rewitalizacji i adaptacji licznych obiektów zabytkowych, pałaców, obiektów sakralnych i domów przysłupowych - ceniono go za wyczucie, dbałość o zachowanie prawidłowej stylistyki historycznej i najwyższą jakość projektów.
Jeleniogórzanie mogą także widzieć efekty pracy Marka Wrońskiego odwiedzając zaprojektowany przez niego nowy cmentarz komunalny w Jeleniej Górze. Opracował również wiele projektów zabawnych kolorystyk, zdobiących ściany szczytowe wielkopłytowych bloków. Kolorowe balony, szybowce, kwiaty itp. zapewne znane są mieszkańcom miasta. Chętnie podejmował się projektowania budynków użyteczności publicznej - rozbudów szkół, budowy świetlic, obiektów sportowych, przebudowy domu pomocy społecznej, wielu budynków i obiektów usługowych. Od 1968 roku, aż do dnia przejścia na emeryturę w 2016 roku, zaprojektował ogromną liczbę domów jednorodzinnych, przebudów i adaptacji, a także pokaźny zbiór hoteli i pensjonatów w okolicach Jeleniej Góry, w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.
Jak sam pisał, kochał swoją pracę - projektowanie architektoniczne. “Każdy temat, przeróbka okienka w budynku gospodarczym czy potężne gmaszysko daje fascynację i satysfakcję”. Jako utalentowany rysownik udzielał lekcji rysunku wielu młodym osobom. Zainspirował swoje dzieci i chrześnicę do podjęcia studiów i rozpoczęcia karier zawodowych w dziedzinach architektury i budownictwa.
Marek Wroński był człowiekiem z natury dobrym, spokojnym, wesołym. Miał duszę filozofa. Był uczuciowy i wrażliwy, bardzo rodzinny. Lubił słowniki, encyklopedie, podróże palcem po globusie, szachy i gry słowne. Uwielbiał czarną herbatę w szklance. Prowadził ścisłe, ogromne archiwum swojej pracy zawodowej. Spisał pamiętnik działalności zawodowej, wspomnienia z życia swojego oraz swoich przodków, a także zabawną książeczkę pełną zadań i łamigłówek napisaną dla swoich wnucząt. Pozostawił w żałobie ukochaną żonę Halinę, dzieci, wnuki, rodzinę oraz przyjaciół.
Pogrzeb odbędzie się 22 lutego 2022 roku w Strzelinie, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krzepickiej.

Jelenia Góra, luty 2022
Michał Wroński
architekt

***

WSPOMNIENIE

Był wspaniałym człowiekiem, zarówno zawodowo jak i prywatnie.
Niezwykle utalentowany i wrażliwy
Ilość jego projektów i prac koncepcyjnych jest niesamowita (ponad 1200)
Był moim ojcem chrzestnym i ukochanym wujkiem (jego żona Halinka jest rodzoną siostrą mojego taty).
To On mnie od dziecka inspirował architektura, odręcznymi rysunkami, to On zaszczepił we mnie wrażliwość na otoczenie, pokazywał różne obiekty w Jeleniej kiedy jako dziecko jeździliśmy na tylnej kanapie jego "malucha".
Moje najpiękniejsze chwile z dzieciństwa spędziłam w jego pracowni, patrząc jak rapidografem precyzyjnie rysuje linia po linii.
Dzieki niemu poszlam tą drogą...

Wybaczcie za tę wstawkę osobistą.
Bardzo mi smutno ...
W moim sercu będzie na wieki.

Karolina Rogóż
architekt

 

 

 

 

Galeria:

Źródła:

  • fot.: rys. Michał Wroński
Udostępnij na:
Biogram dodano: 02.02.2022 | Aktualizacja: 30.01.2024, 00:28:08 | Wyświetleń od 02.02.2022 r.: 1473